خانه / پلتفرم / اکس باکس وان / بررسی بازی Deus Ex: Mankind Divided؛ گام‌های محکم آدام جنسن به‌سوی پیروزی

بررسی بازی Deus Ex: Mankind Divided؛ گام‌های محکم آدام جنسن به‌سوی پیروزی

طوری که من بازی Deus Ex: Mankind Divided را بازی کردم، با روش بازی شما احتمالاً یکسان نخواهد بود. وقتی من پا در کفش آدام جنسن می‌کنم، از نبرد و جنگ خودداری می‌کنم، همه نوشنیدنی‌های موجود در بازی را استفاده می‌کنم و سعی دارم تا شخصیت‌های منفی بازی را با روش‌های عجیب و وحشتناک مثل آزاد کردن گاز فرمون (pheromones) در هوا و تأثیر روی رفتار آن‌ها گول بزنم. من دوست دارم که با سبک مخفی‌کاری در محیط‌ها بازی حرکت کنم. حتی‌الامکان مرتکب هیچ جنایتی نشوم و در صورت لزوم، جسدها را پنهان کنم؛ با این وجود برخی اوقات نیز دوست دارم مثل کابوسی برای دشمنانم باشم و بدون ترس از هیچ احدی، پا به مبارزات بگذارم. دوست دارم وقتی وارد اتاقی می‌شوم، هفت‌تیرم به جای من سخن بگوید! همه این راه و روش‌های بازی سلیقه‌های افراد مختلف هستند و Deus Ex: Mankind Divided این اجازه را به شما می‌دهد که هر طور که دوست داشته باشید، بازی را اداره و اجرا کنید. بازی هیچ‌گاه شما را به خاطر اینکه از روشی متفاوت برای عبور از مراحل استفاده کرده‌اید، مجازات نخواهد کرد. اصلاً اساس سری Deus Ex این است که به شما در انتخاب‌هایتان آزادی عمل دهد. مجموعه از روش‌های مختلف برای برخورد با شرایط مختلف مثل دشمنان تا دندان مسلح، تعامل با مردم و همچنین شاخه‌های مختلف خط داستانی در اختیار بازی‌باز قرار می‌گیرد. Mankind Divided نیز در این زمینه تفاوتی با نسخه‌های قبلی ندارد. هیچ راه و روش غلطی در بازی وجود ندارد و بازی با توجه به شخصیت شما و سبک بازی‌تان روش‌هایی را پیشنهاد می‌دهد و اهمیتی نمی‌دهد که چه اتفاقی ممکن است با استفاده از این روش به وجود آید.

هر چیزی که در دنیای علمی-تخیلی Mankind Divided مانعی برای شما باشد، با توجه به توانایی‌هایی که برایتان تعبیه‌شده است، قادر هستید با روش‌های مختلفی از سد آن بگذرید. در بخش مبارزات، ابزارهای فراوانی تنها برای جنگ تن‌به‌تن و رو در رو تعبیه‌شده است. مجموعه از سلاح‌های کشنده و غیر کشنده، نارنجک‌ها و مهماتی که شلیک‌شده و به شکل خارق‌العاده‌ای منفجر می‌شوند. همچنین برخی توانایی‌های تقویت‌کننده در شما وجود دارد که به کمک آن می‌توانید پوشش خود را مقاوم‌تر کنید یا گذر زمان را کندتر و به اصطلاح اسلوموشن کنید. در بخش تیراندازی، سوییچ کردن از حال اول‌شخص به حالت سوم شخص و استفاده از قابلیت پناه گیری در این حالت، عوض کردن سریع خشاب‌ها و همچنین تیراندازی با مگسک اسلحه برای شکار هدشات، کار چندان سختی نیست. برای مثال با یک شاتگان وارد اتاق می‌شوید و آخرین لحظه زندگی دشمنانتان را با سلاحی مرگبار رقم می‌زنید، حسی تازه و استثنایی است.

همانند موارد ذکرشده در بالا، بخش مخفی‌کاری نیز مکانیسم‌های مختلفی دارد. قابلیت‌های مخفی‌کاری به شما اجازه می‌دهد که سریع و دقیق پناه گیری‌های خود را تغییر دهید، محدوده دید دشمنان را مشاهده کنید و به‌طور موقت از نامرئی شوید. اگر یکی از دشمنان شما را ببیند یا صدایتان را بشنود، نسبت به حضور شما در آن محل مشکوک می‌شود و ممکن است قبل از اینکه جای خود را تغییر دهید، کار از کار گذشته باشد. البته این موضوع در مواقعی به نفع شما نیز هست. شما می‌توانید با پرتاب اشیا صدا ایجاد کنید و یک نفر یا کل محوطه نسبت به حضور خود مشکوک کنید و در همین حال طعمه‌های خود را به دام بیندازید و از بین ببرید. همچنین توانایی سرگرم‌کننده دیگری که در دستان آدام جنسن قرارگرفته، قابلیت هک کردن است. شما می‌توانید ربات‌های نگهبان، برج‌های هوشمند و اتوماتیک و همچنین طبیعت موجود در بازی را برای مقابله علیه متجاوزان آماده کنید و همه این کارها در حالتی انجام می‌گیرد که هیچ‌کس نمی‌فهمد این خرابکاری توسط شما صورت گرفته است.

3112708-segment_0001-00_26_22_23-still010

بازی اهمیتی نمی‌دهد که شما از چه راهی برای پایان دادن به مراحل استفاده کرده‌اید. چنانچه در پایان با موفقیت مرحله را به اتمام برسانید، امتیازات و تجاربی را کسب خواهید کرد. یعنی شما چه همه دشمنان خود را قتل‌عام کنید و چه بدون کشتن حتی یک نفر مرحله را تمام کنید، امتیازات و تجارب زیادی کسب خواهید کرد و این بدین معناست که بازی شما را نسبت به استفاده از روشی خاص محکوم نمی‌کند.

برویم سراغ بخش جاسوس‌بازی، یا جستجو و کشف اطلاعات. در این قسمت از بازی شما می‌توانید به‌طور دستی به هک کردن رایانه‌ها و استخراج اطلاعات از آن‌ها بپردازید. همچنین می‌توانید گجت‌های خرابکارانه بساید و برای هک از آن استفاده کنید. اگر اهل صبر کردن باشید، می‎‌توانید شهروندها نیز اعتراف بگیرید یا با جاسوسی در گوشه و کنار شهر و یافتن شواهد و مدارک مختلف، به هدف خود دست یابید. این واقع تنوع خاص و کم‌نظیری به بازی می‌دهد. جایی که شاید میزان موفقیت هر روش یکسان نباشد؛ اما به‌طور کلی برای رسیدن به هدف راه‌های زیادی پیش رو دارید. اگر شما در یکی از روش‌ها خبره باشید، بدین معنا نیست که روش‌های دیگر برایتان غیرقابل اجرا باشد.

بازی Deus Ex: Mankind Divided مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید دفاعی به آدام جنسن افزوده است که در نسخه قبلی این سری، Human Revolution، شاهد آن‌ها نبودیم. برخی از امکانات بسیار جذاب‌تر هستند. برای مثال، قابلیت Remote Hacking یا هک از راه دور، این امکان را به شما می‌دهد که موانع الکترونیکی را از دور از میان ببرید یا امکان Icarus Dash به شما این اجازه را می‌دهد که مسافتی را با سرعت؛ اما در عین حال بااحتیاط بپیمایید. در کنار این دو، قابلیت‌های TESLA، PEPS و Nanoblade نیز وجود دارند که تقریباً کاربرد و اثر یکسانی برجای می‌گذارند. هر سه این توانایی‌ها برای کشتن دشمنان از راه دور به کار می‌روند. استفاده از این ابزارها، نتایج مثبتی هم دارد؛ اما ممکن است بعضی اوقات با خود بگویید که ای‌کاش امتیازاتم را در هرجایی استفاده نمی‌کردم.

موضوع جالب دیگری که در مورد این ابزارهای جدید وجود دارد، این است که هر قابلیت جدید در کنار توضیحاتی که برای معرفی آن گنجانده‌شده است، هشداری نیز به همراه دارد. هر قابلیت جدیدی که بخواهید روی لباس جنسن نصب کنید، باید یکی از قابلیت‌ها قبلی را غیرفعال کنید، چراکه فعال بودن هم‌زمان آن‌ها روی لباس الکترونیکی آدام، می‌تواند تأثیرات منفی و ناخوشایندی داشته باشد. این مسئله باعث می‌شود تا معضلی جدید برای شما ایجاد شود. هر قابلیت جدید، توانایی قبلی را غیرفعال می‌کند و این باعث می‌شود شما اندکی مکث کنید و به این فکر کنید که در آینده و در طول بازی کدام قابلیت بیشتر به کار شما می‌آید. برای مثال من قابلیت Remote Hacking را فعال کردم؛ اما در مقابل توانایی بسیار کاربردی دیگری را از دست دادم که به کمک آن می‌توانستم دشمنانم را علامت‌گذاری کرده و سپس به هلاکت برسانم. البته وقتی‌که مهارت‌های زیادی به دست آوردم، تصمیم گرفتم با فعال کردن همه قابلیت‌های جدید برای مدت کوتاهی، آن‌ها را بیازمایم، سپس موارد غیرکاربردی را از دسترس خارج کنم. رویداد جالب در فعال کردن تعداد زیادی از قابلیت‌ها این است که اگرچه دائماً به شما هشدار داده می‌شود که در شرایط خطرناکی قرار دارید؛ اما در واقع هیچ تأثیر مضری در بازی مشاهده نمی‌شود که باعث شود رسیدن به هدف در این حالت نسبت به حالت عادی سخت‌تر باشد.

3112737-deusex-mankinddividedscreenshot14-08-20163-01pm

دنیای بازی Deus Ex: Mankind Divided، تصویری از یک ناکجاآباد در آینده‌ای دور را نمایش می‌دهد. جایی که انسان‌ها اجزای بدن خود را با ابزارهای الکترونیکی ترمیم و تقویت می‌کنند و قطعاً این پدیده پیامدهای زیادی دارد. داستان بازی سعی دارد نحوه تأثیر این پدیده را بر رفتارها و سیاست‌های انسانی، نشان دهد. در بازی شاهد انبوهی از نهادهای دولتی، سازمان‌ها، نیروهای امنیتی، گروه‌های خرابکارانه زیرزمینی و حتی انجمنی از روشن‌فکران خواهید بود. در این بین، هر اتفاقی که در بازی رخ می‌دهد شما را به سازمان یا اشخاص معرفی‌شده مشکوک خواهد کرد. همین موضوع باعث می‌شود تا کسی جز خود آدام جنسن برای شما قابل‌اطمینان نباشد و زمانی که در مورد پرونده‌های مختلف تحقیق می‌کنید، کم‌کم به سررشته برخی کارهای سودجویانه و تروریستی می‌رسید و معلوم می‌شود شخصی یا سازمانی که شاید در ذهن شما چند فاسد نبود، چقدر هولناک است. تصمیم‌گیری در رابطه بااینکه کدام سازمان به بشر کمک می‌کند و کدام‌یک در حال فریفتن مردم است، اصلاً کار راحتی نیست؛ زیرا که همه‌چیز غیر شفاف و مملو از پوشش‌های جعلی است. جهان بازی و رفتاری که هر شخصیت در آن از خود بروز می‌دهد، وابسته حرکات و انتخاب‌های شماست و در همین راستا، مراحل فرعی بازی، شما را در موقعیت‌های دراماتیکی قرار می‌دهد و تحت‌فشار می‌گذارد تا تصمیمی دشوار اتخاذ کنید، تصمیمی که هیچ‌گاه صد در صد درست نیست.

جذب شدن به این شطرنج ذهنی مبهم کار خیلی راحتی است. همراه با انبوهی از سؤالات بی‌جواب و فاکتورهای ناشناخته که زیر پوسته شهر کمین کرده است؛ اما نبود یک دشمن واضح و مشخص یا هدفی معلوم، ممکن است در هر زمانی موجب سرخوردگی و ناامیدی شود. در واقع Mankind Divided قرار نیست همانند Human Revolution شما را به جنگ‌هایی معلوم و مشخص با هدفی از پیش تعیین‌شده ببرد؛ بلکه شما را در موقعیت‌ها و تعاملاتی چالش‌برانگیز قرار می‌دهد که می‌تواند با انتخابی درست از سوی شما خاتمه یابد. روند بازی به‌گونه‌ای نیست که شما را با اعمال قهرمانانه معرفی نمی‌کند؛ بلکه تعریف شما در زیر فشارهای شدید و تلاش برای دانستن به دست می‌آید و همه این‌ها در مراحل اصلی، جستجوها و مراحل فرعی بازی قابل‌درک است.

جهان Deus Ex طوری است که به راحتی شما را به خود جذب می‌کند. قطب‌ها شهر در پراگ جمع شده‌اند. جایی که بیشتر زمان خود را در آن سپری خواهید کرد و فوق‌العاده زیبا و مفهومی است. رنگ زندگی در خیابان‌ها موج می‌زند و نئون‌های درشت و غول‌پیکر تبلیغاتی همه‌جا دیده می‌شود. آسمان‌خراش‌هایی که بر فراز بافت قدیمی شهر ساخته‌شده‌اند و خانه‌های ویرانی که در پس آن قرار دارند، محیط باورپذیری را به بازی‌باز ارائه داده‌اند. شما در طول بازی از یک محل و یا خیابان، بارها عبور خواهید کرد و همین باعث می‌شود تا با شهر اخت شوید و آشنایی خوبی با خیابان‌ها و ساختار آن داشته باشید و این آشنایی، زمانی که رخ‌دادهای متفاوتی روی می‌دهد، می‌تواند بسیار سودمند باشد. یکی از قطب‌های اصلی شهر، «اتولک استیشن» (Útulek Station) است که محیطی کاملاً خفقانی و هولناک دارد و از آپارتمان‌هایی نه‌چندان مقاوم، بازارچه‌های خیابانی و محیطی شلوغ و کثیف تشکیل‌شده است که باعث می‌شود تا هرچند قدم که به جلو می‌روید، توقف کنید و از تماشای محیط اطراف خود شگفت‌زده شوید.

جستجوی این مکان‌ها برای کشف اطلاعات و به دست آوردن آیتم‌های مختلف، لذت‌بخش است. تمام فضای شهر با پر است از شخصیت‌های مختلف که به‌طور متراکمی در مکان‌های مختلف حضور دارند و البته اطلاعات و دانستنی‌های به‌دردبخوری هم برای شما دارند. البته ساکنان شهر به طرز ماهرانه و زیرکانه‌ای تحت نظر هستند. به‌طور مثال، ممکن است با به هم ریختن جعبه‌های روی یک قفسه، پول روز مبادای یک بنده‌ی خدا را پیدا کنید یا با جستجوی زیر یک نیمکت، کلت کمری به دست آورید. همه این‌ها نشان‌دهنده این است که به هیچ‌وجه با محیطی سرد و بی‌روح روبرو نخواهید بود. نکته جالب دیگر در مورد بازی این است که مراحل فرعی بازی به‌طور مشخص روی نقشه علامت‌گذاری نشده است و با قدم زدن در سطح شهر، به‌طور اتفاقی برای شما نمایان خواهند شد. سازندگان Mankind Divided شما را به گشت‌وگذار در محیط بازی ترغیب می‌کنند و البته محیط‌های بازی نیز به‌گونه‌ای است که شما را نسبت به جستجو مشتاق‌تر می‌کند.

بازی Deus Ex: Mankind Divided بخش آنلاین هم دارد. یک بخاش آنلاین با نام «بریچ» (Breach) در بازی گنجانده‌شده است. این بخش، از قابلیت‌هایی نظیر مبارزات اول‌شخص، مخفی‌کاری و هک از راه دور (ریموت هک) تشکیل‌شده است و به‌طور کلی شامل مراحلی چالشی است که روی امتیازآوری، سرعت عمل و در نهایت شکست دادن دیگر بازیکنان متمرکزشده است. قابلیت‌های ویژه‌ای که در بخش داستانی وجود داشت در حالت آنلاین نیز قابل‌دسترسی است؛ اما با قوانینی سخت‌گیرانه‌تر. بدین معنا که شما قبل از شروع هر مرحله باید تعداد محدودی از این قابلیت‌ها را انتخاب کنید.

3112724-deusex-mankinddividedscreenshot13-08-20169-33pm

ضرباهنگ بازی در حالت بریچ بسیار متفاوت با بخش داستانی بازی است. در بریچ بیشتر از اینکه به دنبال تجهیزاتی دقیق و کاربردی باشید، باید به دنبال پیدا کردن کم‌خطرترین راه به سوی هدف باشید. پس از اینکه در بخش داستانی، کنترل آدام جنسن را به عنوان فردی صلح‌جو در اختیار می‌گیرید، بخش بریچ به شما آزادی عمل بیشتری می‌دهد تا دیگر زیاد به عواقب کار خود اهمیت ندهید. شلیک به ربات‌ها و ایجاد فاجعه در شهر از جمله کارهایی است که می‌تواند شما را در بخش سرعت عمل از سایر بازیکنان پیش بیندازد. همانند اکثر بازی‌های چندنفره، بخش آنلاین Mankind Divided نیز شامل امتیازی به نام «بوستر پکس» (Booster Packs) است که به شما این امکان را می‌دهد تا با به دست آوردن آن، آیتم‌های مخصوصی همانند اسلحه، مهمات ویژه، قابلیت‌های خاص و تجربه و مهارت بیشتر برای شما آزاد شود. به شخصه اعتقاد دارم وجود این مورد کمی آزاردهنده است؛ زیرا رتبه‌بندی بازیکنان در بخش بریچ کاملاً مهارت محور است و امتیاز و رتبه شما رابطه مستقیمی با نحوه عملکردتان در مراحلی که در آن قرار می‌گیرید خواهد داشت.

اگرچه بخش عمده تمرکز در بخش بریچ روی حالت چندنفره است؛ اما در این بخش تیم سازنده نیم‌نگاهی هم به داستان اصلی بازی و دنیای Deus Ex دارد. هر چقدر که پیشرفت می‌کنید، داستان‌های جدیدی در بخش کمپین ظاهر می‌شود و شما می‌توانید با طی کردن این مراحل جم دریافت کنید. این ایده جالب به نظر می‌رسد؛ اما باعث می‌شود از حس و حال به‌خصوص بریچ فراموش شود. البته ممکن است برخی از این مراحل را در داستان اصلی بازی آزاد کرده و طی کرده باشید. اگر بخواهیم با یک جمله پرونده بخش آنلاین بازی را ببندیم، باید بگوییم که این بخش می‌تواند تنوع  خوبی به بازی بدهد و به خوبی مهارت‌های شما را گسترش دهد.

بازی Deus Ex: Mankind Divided توانسته است تا چهارچوب اصلی این سری را بهبود بخشیده و ایرادات آن را تصحیح نماید. Deus Ex: Mankind Divided شما را در موقعیت‌های چالش‌برانگیزی قرار می‌دهد و البته این ابزار را هم به شما می‌دهد که با روش‌های گوناگون سراغ حل مشکلات بروید. در کنار این‌ها، یک جهان پیشرفته و علمی-تخیلی نیز وجود دارد که بازی‌باز را غرق در خود می‌کند. اگرچه Mankind Divided به اندازه Human Revolution بی‌نقص نیست؛ اما تجربه‌ای خاص برایتان به ارمغان می‌آورد که در میان بازی‌های امروزی، کمتر شاهد آن هستیم.

شما مخاطبان عزیز می‌توانید نسخه PC و PS4 این بازی را از سایت P30Day دانلود نمایید.

منبع: Gamespot

طوری که من بازی Deus Ex: Mankind Divided را بازی کردم، با روش بازی شما احتمالاً یکسان نخواهد بود. وقتی من پا در کفش آدام جنسن می‌کنم، از نبرد و جنگ خودداری می‌کنم، همه نوشنیدنی‌های موجود در بازی را استفاده می‌کنم و سعی دارم تا شخصیت‌های منفی بازی را با روش‌های عجیب و وحشتناک مثل آزاد کردن گاز فرمون (pheromones) در هوا و تأثیر روی رفتار آن‌ها گول بزنم. من دوست دارم که با سبک مخفی‌کاری در محیط‌ها بازی حرکت کنم. حتی‌الامکان مرتکب هیچ جنایتی نشوم و در صورت لزوم، جسدها را پنهان کنم؛ با این وجود برخی اوقات نیز…

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided - 80%

۸۰%

نکات مثبت: محیط شهری متراکم و باورپذیر است - بازی شما را به جستجو در شهر ترغیب می‌کند - برای هر شرایطی مجموعه‌ای از مکانیزم‌های متفاوت برای رویارویی با آن آماده شده است - مراحل فرعی بازی خوب و تاثیرگذار است. نکات منفی: انس گرفتن با داستان بازی کمی سخت است - سیستم دفاعی آدام جنسن و قابلیت‌های محدود آن کمی ناامیدکننده است.

User Rating: Be the first one !

درباره‌ی مهرداد خیاط محمدی

سردبیر سایت پی سی دی نیوز

مطلب برگزیده

The Surge

تماشا کنید: تریلر جدید بازی The Surge منتشر شد

کمپانی فوکوس‌هوم اینتراکتیو تریلر جدیدی از بازی The Surge منتشر کرده است که اطلاعات زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *