خانه / پلتفرم / اکس باکس وان / بررسی بازی Battlefield 1 | ظهور ماشین‌های جنگی
بازی Battlefield 1

بررسی بازی Battlefield 1 | ظهور ماشین‌های جنگی

بازی Battlefield 1 در به تصویر کشیدن چهره خشن و بی‌رحم جنگ، بسیار خوب کار کرده است. مقدمه این داستان تیره و غم‌انگیز نیز با نشان دادن اجتناب‌ناپذیری از مرگ در جنگ‌ها شروع می‌شود. فریادهای سربازی که زنده زنده در آتش می‌سوزد را حتما در بخش چندنفره بازی بارها خواهید شنید. جنگ‌جهانی اول به قدری بزرگ بود که ویرانی‌ها و خرابی‌های آن مناطق زیادی را در این کره خاکی شامل می‌شود. دایس به خوبی توانسته است سال‌های آغازین جنگ جهانی اول را که دوران ظهور ماشین‌ها در عرصه نظامی بوده است، با مضامین انسانی و کسانی که به ناچار در این جنگ شرکت کرده‌اند، در قالبی داستانی با دستکاری‌های جذاب و ارائه تصاویری تاثیرگذار، روایت کند. در کنار چنین داستانی، وجود یک بخش چندنفره قدرتمند، باعث شده است تا شاهد بهترین نسخه از سری Battlefield بعد از عنوان Battlefield: Bad Company 2 باشیم.

رویدادهای وحشتناک، هیجان‌انگیز و قهرمانانه جنگ‌جهانی اول، در بخش War Stories در قسمت تک‌نفره بازی Battlefield 1 به خوبی بیان شده است. به‌ویژه در مقایسه با چند نسخه اخیر سری Battlefield که شاهد داستان‌های سطحی، یک طرفه و نه چندان تاثیرگذار بوده‌ایم، پیشرفت بخش تک‌نفره بیشتر احساس می‌شود. در قسمت تک‌نفره، شما با چند داستان متفاوت با کاراکترهای مختلف روبرو هستید که هر کدام جنگ را از دیدگاهی متفاوت روایت می‌کند و همچنین رویکرد متفاوتی در قبال این فاجعه جهانی دارند. از رفتارهای انسان دوستانه گرفته تا اعمال خودخواهانه، همگی در بخش داستانی گنجانده شده‌اند. شما می‌توانید در نقش فردی نه‌چندان دوست داشتنی به نام کلاید بلکبرن قرار بگیرید که پس از کلاه‌برداری‌ها و قماربازی‌های متعدد برای رهایی از اتهاماتش وارد جنگ می‌شود یا در نقش لوکا وینچنزو ایتالیایی قرار بگیرید. سربازی که وظیفه دارد تا از برادر دوقلویش در برابر خطرات مختلف اعم از بمباران‌ها، انفجارها و حملات دشمن، محافظت کند.

جدا از این داستان‌های تکان‌دهنده و بازتابی که از جنگ نمایش داده می‌شود، می‌توان بخش War Stories را یک بخش تمرینی و کاملا موثر و مکمل برای قسمت چندنفره بازی دانست. در جریان بازی شما ضمن آشنایی با وسایل نقلیه مختلف و تجهیزات جنگی متنوع، نبردهای تن به تن و نحوه رویارویی با انبوهی از دشمنان را نیز می‌آموزید. علاوه بر این، می‌توانید نکات سودمندی در بخش تک‌نفره بیاموزید که شاید هرگز در بخش چندنفره نمی‌توانستید به خوبی آن‌ها را درک کنید. مواردی مثل کمین کردن برای حمله به دشمنان یا بهترین روش‌ها برای انتقال همرزمان آسیب دیده‌تان به پناهگاه‌ها.

1

در زمینه وسایل نقلیه نیز، بخش War Stories شما را با نسل اولیه تانک‌ها و هواپیماهای جنگی آشنا می‌کند که در دوران خود جزو پیشرفته‌ترین سلاح‌های کشتار محسوب می‌شدند. در مرحله‌ای به نام Through the Mud and Blood تانکی وجود دارد که کاراکتری برای خود دارد و از سوی گروهی که هدایت آن را برعهده دارند، Bess نام گرفته است. در یکی از مراحل حساس و هیجان‌انگیز بازی با کبوترهای نامه رسان (بهتر است بگوییم کبوترهای انتحاری) آشنا خواهید شد و به خوبی از اهمیت همراه داشتن این کبوترها آشنا خواهید شد.

بخش چندنفره بازی Battlefield 1 کاملا به اصول این سری وفادار بوده است و این‌بار شما را با سلاح‌ها، وسایل نقلیه و محیط‌های جنگ‌جهانی اول و با درآمیختن سبک اکشن اول شخص و جهان‌باز، سرگرم خواهد کرد. مهم‌ترین و بزرگ‌ترین حالت بازی که به بخش چندنفره اضافه شده است، حالت Operation است که در آن یکی از طرف‌ها حمله می‌کند و طرف دیگر وظیفه دفاع و مقاومت در برابر این حملات را دارد و نکته جالب اینجاست که ممکن است یک ساعت طول بکشد تا در نهایت یکی از تیم‌ها پیروز میدان شود. البته قرار نیست اتفاقات بزرگی در این یک ساعت رخ دهد که شما را دائما هیجان زده کند؛ اما تغییراتی که در محیط بازی و شرایط موجود رخ می‌دهد، انگیزه شما را برای ادامه بازی زنده نگه می‌دارد. هر بازی (Match) در بخش چندنفره می‌تواند پنج ناحیه از یک منطقه کامل را دربر بگیرد. بدین معنا که پنج نقشه کوچک بازی به هم متصل می‌شوند و جهان عظیمی را برای بازی‌باز می‌سازند. یکی از موارد دیگری که در بازی شاهد اضافه شدن آن هستیم و تاحدودی می‌توان گفت از عنوان Titanfall به Battlefield 1 انتقال یافته است، بحث فرار در هنگام شکست یا استفاده از نیروی پشتیبان است. تیمی که در بازی در حال شکست خوردن است، این شانس را دارد که به کمک یک زپلین، یا قطار نظامی و یا کشتی‌های نظامی بزرگ، دشمنان را به عقب نشینی وادارد و شکست را به پیروزی بدل کند.

جدا از گیم‌پلی بخش Operations، شما در این بخش قبل و بعد از بازی اطلاعات بسیار جالب و مفیدی را درباره وقایع واقعی جنگ جهانی اول به دست می‌آورید. برای مثال، با انتخاب مرحله Kaiserschlacht در بخش Operations نه تنها با تهاجم بهار ۱۹۱۸ آشنا می‌شوید، بلکه فرضیاتی نیز بیان می‌شود در رابطه با این که آلمانی‌ها چگونه می‌توانستد پیروز میدان باشند؛ اما نتوانستند.

8

از ماد Operations که بگذریم، حالت‌های بازی مرسوم و همیشگی همچون Conquest، Domination، Rush و Team Deathmatch نیز در بازی وجود دارند که ثابت می‌کنند اصالت سری Battlefield در رگ‌های جدیدترین ساخته دایس نیز جریان دارد. در جریان بازی، علاوه بر شمارش تعداد Kill ها و همچنین نسبت Kill به تعداد دفعات کشته‌ شدن شما در بازی، شاخص دیگری نیز گنجانده شده است که می‌توانید به کمک آن بهتر با شرایط و موقعیت‌هایی که دائما در حال تغییر است سازگار شوید. این موضوع می‌تواند در زمینه همکاری‌های تیمی بسیار موثر باشد. مثلا کسی که کنترل یک هواپیمای جنگی را در اختیار دارد، بهتر می‌داند که باید بیشتر کدام مناطق را مورد هدف قرار دهد. برای مثال در حالت بازی War Pigeon که نوعی از Capture The Flag محسوب می‌شود، شما باید یک کبوتر نامه رسان گیر بیاورید، نامه‌ای را به آن متصل کنید و منتظر آن باشید که بدون هیچ صدمه‌ای به مقصد خود برسد تا برنده شوید. حال شما می‌توانید برای سرنگون کردن پرنده‌های دشمن از این شاخص جدید استفاده کنید.

یک حالت بازی زمانی خوب است که نقشه‌‌های آن نیز خوب باشد و در بازی Battlefield 1 شاهد نقشه‌هایی هوشمندانه هستیم که هر کدام جذابیت‌های خاص خود را دارند. Peronne به عنوان نقشه‌ای شهری با خانه‌های کوچک و سوراخ سومبه‌های متعدد است که کمی زمان می‌برد تا با فضا و محل‌های خوب و مهم آن آشنا شوید. از قلعه بزرگ فرانسه در نقشه Ballroom Blitz گرفته تا خیابان‌های پرپیچ و خم نقشه Amiens، هر مکانی در بازی گویی کاراکتر و شخصیت خاص خودش را می‌طلبد. حال وسایل نقلیه متنوع و غول‌پیکر را نیز به این نقشه‌ها اضافه کنید تا به عظمت جهان بخش چندنفره بازی پی ببرید. نقشه Argonne Forest با نورپردازی فوق‌العاده، جزئیات دقیق و تخریب‌هایی که در آن صورت گرفته است، یکی از بهترین و جذاب‌ترین نقشه‌هایی است که در تمام بازی‌های آنلاین چندنفره می‌توانید بیابید. در مقایسه با نقشه‌های عنوان Battlefield Hardline، مپ‌های بازی Battlefield 1 بسیار طبیعی‌تر و البته جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

بهترین نقشه‌های بازی، آن‌هایی هستند که شما را تشویق می‌کنند تا خارج از منطقه امن خود بازی کنید و زمانتان را صرف مواردی کنید که شاید در حالت عادی از آن‌ها صرف‌نظر می‌کنید. برای مثال، نقشه FAO Fortress در Mesopotamia و نقشه Monte Grappa در کوه‌های آلپ، ایده‌آل‌ترین نقطه برای آشنایی با تکنیک‌های اسنایپ هستند و به عبارت بهتر، بهشت اسنایپرها به شمار می‌روند. وسعت زیاد نقشه باعث می‌شود تا مناطق دوردست با ارتفاع بیشتر، و راه‌های متنوعی که شما را به مناطق گوناگون و نه چندان روتین نقشه می‌برد، فرصت‌های ویژه‌ای برای کمین و هلاک کردن دشمن فراهم کند.

4

همانطور که احتمالا می‌دانید، صفحه‌ کاربری (User Interface) در بازی Battlefield 1 تغییر کرده است و همانند نسخه‌های قبلی نیست. صفحه کاربری جدید از نظر لاگین شدن به سرورهای بازی، مشکلی ندارد؛ اما چندان هوشمند و دقیق نیست؛ به‌ویژه در توضیح برخی از آیتم‌هایی که قابلیت قفل‌گشایی آن‌ها برای کاربر وجود دارد. گذشته از این، نکته ناامیدکننده بعدی این است که وقتی در بخش چندنفره، وارد یک بازی شدید تا زمانی که بازی بصورت کامل تمام نشده است، حق خروج از بازی را ندارید. شاید بهتر بود که در این مورد دایس به جای محدود کردن بازی‌باز از سیستمی جریمه‌ای همانند آنچه در بخش Competition بازی Counter Strike: Global Offensive وجود دارد، استفاده می‌کرد. به هرحال این مشکل به قدری بزرگ نیست که بتواند تجربه بازی را تحت‌تاثیر قرار دهد.

سیستم قدیمی و رضایت‌بخش پیشرفت سطح بازیکن که می‌تواند تاثیر زیادی در تجربه شما از بازی داشته باشد، همچنان پابرجاست و تقریبا می‌توان گفت به‌دست آوردن هر سلاحی در بازی منوط به عملکرد شما و جوایزی است که در طول بازی تصمیم می‌گیرد تا برای به‌دست آوردنشان تلاش کنید. ساخت یک کلکسیون کامل از سلاح‌های گرم برای بازیکنان حرفه‌ای جایزه خوبی به نظر می‌رسد؛ اما بازیکنان آماتور و تازه‌کار می‌توانند با همان اسلحه‌ ساده و معمول نیز در بازی شرکت داشته باشند. همه اعمالی که در بازی انجام می‌دهید زیر ذره‌بین قرار دارد. حتی ترمیم زخم‌ها نیز می‌تواند برای شما امتیازی دربر داشته باشد. تعداد سلاح‌هایی که در بازی Battlefield 1 در اختیار می‌گیرید، بیشتر از تعداد سلاح‌هایی است که در آن دوران در اختیار یک سرباز حاضر در جنگ جهانی اول قرار می‌گرفت و این نشان دهنده آزادی خلاقانه‌ای است که در بازی ایجاد شده است.

Battlefield 1 در مقوله صداگذاری نیز عملکرد قابل قبولی داشته است و تقریبا هر صدایی که می‌توانید انتظار شنیدنش را در یک میدان نبرد داشته باشید، در بازی شنیده می‌شود. مثل صدای افتادن پوکه‌های گلوله روی سطوح فلزی یا صدای انفجاری که اگر فاصله شما با آن زیاد باشد، با تاخیر به گوشتان خواهد رسید. علاوه بر افکت‌های سمعی، ویژگی‌های بصری بازی نیز فوق‌العاده است. برای مثال اسلحه کمری Revolver در بازی به قدری دقیق و زیبا ساخته شده است که ممکن است درخشندگی آن به کلی حواستان را از بازی پرت کند و شما را به کشتن دهد. این همه تجهیزات جنگی مختلف با صداهای دقیق و انفجارهای بزرگ و شرایط آب و هوایی متنوع با نورپردازی دقیق و گرافیک شگفت‌انگیز، واقعا صحنه‌های حماسی و زیبایی را در بازی خلق می‌کند.

3

با بازی Battlefield 1، الکترونیک آرتز و دایس ثابت کردند که جنگ جهانی اول شایسته توجه بیشتری از سوی سازندگان بازی در ژانر شوتر اول شخص است. این دوره از تاریخ جهان، ما را با کشورها و ملیت‌هایی آشنا می‌کند که شاید در حال حاضر وجود نداشته باشند و همچنین به وضوح ما را از پیامدهای جنگ و تاثیر آن بر زندگی انسان‌ها را آگاه می‌سازد. همانطوری که بازی‌های مربوط به جنگ جهانی دوم پیش از این به ما ثابت کرده‌اند، هیچ بازی ویدیویی نمی‌تواند جنگی را که بسیاری از کشورها را درگیر خود کرده است، به‌طور کامل و دقیق به تصویر بکشد و احتمالا به همین دلیل است که بخش War Stories در بازی برای ما جالب و جذاب به نظر می‌رسد؛ زیرا که این فاجعه جهانی را از چند دیدگاه مختلف روایت می‌کند. از طرفی حالت بازی Operations نیز توانست موفقیت دیگری را در کارنامه دایس به ثبت برساند. اگرچه بازی Battlefield 1 تنها یک مقدمه برای یکی از تلخ‌ترین و مرگبارترین رویدادهای جهان است؛ اما دورنمایی پر جزئیات را از این جنگ با یک داستان احساسی و یک بخش چندنفره قدرتمند ارائه می‌دهد.

شما مخاطبان عزیز می‌توانید از طریق لینک‌های زیر بازی Battlefield 1 را از سایت پی سی دی دانلود نمایید.

                               pc-d            ps4-d

چنانچه شما کاربران پی سی دی نیوز از پلتفرم PC استفاده می‌کنید، می‌توانید همین‌ الان با مراجعه به لینک زیر سی دی کی بازی Battlefield 1 را از سایت اوریجینال کی خریداری نمایید.

bf1-cd-key

منبع: Gamespot
بازی Battlefield 1 در به تصویر کشیدن چهره خشن و بی‌رحم جنگ، بسیار خوب کار کرده است. مقدمه این داستان تیره و غم‌انگیز نیز با نشان دادن اجتناب‌ناپذیری از مرگ در جنگ‌ها شروع می‌شود. فریادهای سربازی که زنده زنده در آتش می‌سوزد را حتما در بخش چندنفره بازی بارها خواهید شنید. جنگ‌جهانی اول به قدری بزرگ بود که ویرانی‌ها و خرابی‌های آن مناطق زیادی را در این کره خاکی شامل می‌شود. دایس به خوبی توانسته است سال‌های آغازین جنگ جهانی اول را که دوران ظهور ماشین‌ها در عرصه نظامی بوده است، با مضامین انسانی و کسانی که به ناچار در…

Battlefield 1

Battlefield 1 - 90%

۹۰%

عالی

نکات مثبت: بخش داستانی خاطره‌انگیز با ماموریت‌ها، داستان‌ها و شخصیت‌های متنوع - انتخاب جنگ‌جهانی اول برای یک بازی با استایل Battlefield واقعا هوشمندانه است - حالت بازی Operations در بخش چند نفره که اطلاعاتی هم از جنگ جهانی اول در اختیار کاربر قرار می‌دهد - نقشه‌های بخش چندنفره همانقدر که زیبا هستند، وسیع هم هستند - سیستم پیشرفت سطح غنی در بخش چندنفره | نکات منفی: صفحه کاربری جدید سردرگم کننده است

User Rating: 3.54 ( 4 votes)

درباره‌ی مهرداد خیاط محمدی

سردبیر سایت پی سی دی نیوز

مطلب برگزیده

The Surge

تماشا کنید: تریلر جدید بازی The Surge منتشر شد

کمپانی فوکوس‌هوم اینتراکتیو تریلر جدیدی از بازی The Surge منتشر کرده است که اطلاعات زیادی …

7 نظر

 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما ممنون از نقد زیباتون بتلفید ۱ واقعا بازی شگفت انگیزی ولی نمره ۹٫۵ بهتره نظر شخصی

 2. سلام و خسته نباشید خدمت شما بتلفید ۱ واقعا بازی شگفت انگیزیه

 3. خیلی بازیه خوبیه
  بسیار طبیعی ساخته شده
  و خیلی هم سخته البته، حتی قسمت داستانیش

  ولی قطعا میشه گفت یکی از موفقترین یا حتی موفقترین بازیهای عرضه شده تو سال گذشته هست

 4. خیلی جالب بود یجورایی معتادش شدم

 5. من بازی کردم بازیش خوبه سایت خوبی دارید به ما هم سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *