خانه / پلتفرم / اکس باکس وان / بررسی بازی Mafia 3 | یک ارتش تک‌نفره و این همه مشکل
بازی Mafia 3

بررسی بازی Mafia 3 | یک ارتش تک‌نفره و این همه مشکل

قدمت و تاریخ آمریکا، اگرچه بسیار کوتاه است؛ اما سرشار از اتفاقات ریز درشتی است که می‌توان هر کدام را به تنهایی مورد بررسی قرار داد و مدت‌ها در مورد آن بحث کرد. تراکم بالای رخ‌دادهای گوناگون در این کشور چند ملیتی به قدری بالا است که شاید درباره هر موضوعی و مبحثی بتوان در آن رویداد مهم و قابل بحثی پیدا کرد. از جرم و جنایت و وحشی‌گری‌ها گرفته تا علم و دانش و اختراعات مختلف. همین تاریخ پرحادثه، هم‌اکنون دستمایه ساخت بسیاری از فیلم‌ها، بازی‌ها و مستندها می‌شود. از جمله وقایع اسف‌باری که در تاریخ آمریکا می‌توان به آن اشاره کرد، برده‌داری و اجحافات تاسف‌بار در ادای حقوق رنگین پوستان است. موضوعی که اگر همین الان هم اخبار را گوش دهید، خبرهای زیادی راجع به آن خواهید شنید. تمایز و تفاوتی که بین سفید پوستان و سیاه پوستان در آمریکا قائل می‌شود، این بار دستمایه ساخت یک بازی شده است. عنوانی که خیلی از بازی‌بازان با آن آشنا هستند و همواره انتظارات بالایی از داستان غنی آن داشته‌اند. سری بازی Mafia تاکنون این موضوع را جزو محوریت‌های خود قرار نداده بود؛ اما این بار بازی Mafia 3 دست روی یکی از نقاط حساس جامعه چندملیتی آمریکا گذاشته است و به نظر می‌رسد در نمایش وقایع سیاه این مضمون تاحدودی موفق ظاهر شده است.

mafia3-2016-10-10-23-10-24-33

زمانی که Mafia 3 برای اولین بار رونمایی شد و گیمرها فهمیدند که قرار است در نقش یک سیاه‌پوستِ احتمالا کله‌شق به بازی بپردازند، چندان خوشحال نشدند. البته این نگرانی مختص به افراد محدودی نبود. تقریبا همه نسبت به این موضوع نگران بودند و یک چیزی در دلشان می‌گفت که داستان فوق‌العاده غنی نسخه‌های قبلی دیگر تکرار نخواهد شد؛ اما ۲K Games نشان داد که در روایت چنین داستان‌هایی کاملا تبحر دارد. داستان بازی واقعا شما را درگیر خود می‌کند. البته شروع داستان کمی مشابه با شروع نسخه دوم است. لینکلن کلی به‌عنوان یک سرباز از جنگ ویتنام باز می‌گردد. جنگی که مردم آمریکا هم چندان دید خوشایندی نسبت به آن ندارند. از همان لحظات اول ورود لینکلن به شهر، می‌توان تفاوت و تبعیض‌های آشکاری که میان رنگین پوستان و سفید پوستان در بازی ایجاد می‌شود را حس کرد. به‌ویژه در مرحله‌ای که برای اولین بار با ویتو اسکالتا مواجه می‌شوید، این موضوع پررنگ‌تر است. تغییر بزرگی که در روند داستان بازی رخ می‌دهد این است که یکی دو ساعت بعد از انجام مراحل یک خیانت بزرگ صورت می‌گیرد و این خیانت خیلی زود همه چیز را عوض می‌کند. نسخه‌های اول و دوم بازی به این صورت بود که شما به‌عنوان یک شخص تازه‌کار و بی‌تجربه وارد یک گروه مافیایی می‌شدید و با انجام کارهای متفاوت چم و خم کار را یاد می‌گرفتید و تا انتها هم دستور گرفتن از افراد رده بالایی ادامه می‌یافت؛ اما بازی Mafia 3 این‌گونه نیست. دستور گیری از بزرگان خیلی سریع پایان می‌یابد و این شما هستید که باید با ارتش تک‌نفره خودتان مقابل باندهای دیگر قرار بگیرید. دیگر قرار نیست هر از چند گاهی واسطه‌ای بیاید و فلان کار را به شما محول کنید، تمامی کارها و عملیات فقط و فقط به عهده شماست و به‌گونه‌ای رییس خودتان هستید. شخصیت لینکلن، شبیه تامی و ویتو نیست. تامی و ویتو انسان‌های ساده‌ای بودند که به واسطه یک اتفاق یا یک دوست وارد چنین باندی شدند و هدفشان پول و ثروت بود؛ اما لینکلن از ابتدا شرور، خشن و بی‌باک است. لینکلن فقط به فکر انتقام است. به فکر اینکه همه چیز را از قاتلین رفقایش بگیرد و سپس به تماشای عجز و ناتوانی آنان بنشیند؛ اما این انتقام تنها نشات گرفته از کشته‌شدن بهترین دوستانش نیست، تبعیض و ظلمی که در حق سیاه‌پوستان در بازی به تصویر کشیده شده است نیز نقش بسزایی در شعله‌ور شدن آتش این انتقام دارد. روایت داستان بازی در نوع خود جالب است. در ابتدای کار دائم با فلش‌بک‌های جذابی همراه می‌شوید که شما را به ادامه بازی حریص‌تر می‌کند. اگر بگویم بزرگترین نقطه قوت بازی، داستان آن است، قطعا گزاف نگفته‌ام. جدا از شخصیت لینکلن که نشانه‌های زیادی را در وی می‌بینیم، سایر کاراکترهای بازی نیز از شخصیت‌پردازی دقیق و کاملی برخوردار هستند. کات‌سین‌های بازی گاه به گاه به آینده می‌رود و از زبان چند شخص مختلف، داستان و زندگی شخصیت‌های مختلف بازی را می‌شنویم. همانطور که قبلا هم گفتم روایت داستان واقعا کم‌نظیر و بی‌نقص است. داستان Mafia 3 دنبال چیزی ارزشمندتر از پول و ثروت است. لینکلن به دنبال از بین بردن تبعیض است. حتی انتقام نیز در برابر این خواسته گاهی کم‌رنگ‌ می‌شود. مراحلی که در آن به آزادی برده‌ها و سیاهان زندانی شده می‌پردازید، به خوبی شما را با حال و هوای آن دوران و ظلم‌هایی که در قبال این دسته از مردم صورت می‌گرفت آشنا می‌سازد. ظلم‌هایی که همین الان هم پابرجاست.

mafia3-2016-10-10-23-14-42-77

بازی Mafia 3 شروعی طوفانی دارد. همان ابتدای بازی یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین مراحل را پیش رو خواهید داشت و همین امر باعث می‌شود تا مطمئن شویم همانند دو نسخه قبلی شاهد مراحل متنوع و جذابی خواهیم بود؛ اما حقیقت چیز دیگری است. پس از عبور از جذابیت‌های کوتاه اولیه؛ همه چیز روندی یکنواخت و شبیه به هم را در پی می‌گیرد. مراحلی پشت‌ سرهم و تکراری که در همه آن‌ها باید تعدادی از نگهبانان را بکشید و سرانجام به رییس آن‌ها برسید و سپس چندکلمه‌ای از او حرف بکشید و در نهایت تصمیم با شماست که وی را به هلاکت برسانید یا به عضویت گروه خود در بیاورید. البته چیزی که باعث می‌شود تا روند تکراری مراحل تاحدودی به دست فراموشی سپرده شود، استفاده از قابلیت‌ها مخفی کاری در بازی است. شما توانایی این را دارید که بدون کشتن حتی یک نفر ماموریت خود را به اتمام برسانید یا برعکس آن، یک مسلسل در دست بگیرید و عالم و آدم را به رگبار ببندید. اگر همین الان سری به بازی Mafia 1 یا حتی Mafia 2 بزنید و چند مرحله اول آن را بگذرانید؛ متوجه می‌شوید که اوضاع مراحل و ماموریت‌ها در Mafia 3 چقدر خراب است. کمتر پیش می‌آید که شاهد تعقیب و گریز در مراحل باشیم یا هدفی غیر از کشتن یک شخص داشته باشیم. عینک بدبینی را که کنار می‌گذاریم، نکات مثبت گیم‌پلی نیز آشکار می‌شود. پس از قابلیت مخفی‌کاری که در بالا اشاره کردم، خشونت بی‌ حد و حصر لینکلن کلی در کشتن دشمنانش نیز چیزی است که برای اولین بار در سری Mafia شاهد آن خواهید بود. دیگر قرار نیست همانند دو نسخه قبلی کت و شلواری شیک بپوشید و با چند تیر قائله را خاتمه دهید. در واقع لینکلن بیش از اینکه نماد یک عضو مافیایی باشد، نماد یک شخص گانگستری است. تیراندازی در بازی نیز درجاتی دارد. بازی همان ابتدا از شما می‌خواهد که میزان کمکی که دوست دارید در هنگام تیراندازی برای شما اعمال شود را تعیین کنید. که انتخاب حرفه‌ای‌ترین گزینه جذابیت و چالش خاصی را در بازی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، تیراندازی از داخل خودرو نیز دیگر قابلیت جدید در سری Mafia است که خوب کار شده است. نه عالی است و نه پر نقص. خوب و نرمال. جدا از بحث تیراندازی، یکی از مواردی که مرا به خود جذب کرد، هندلینگ عالی و واقعی خودروهاست. اگر می‌خواهید لذت وقعی رانندگی در بازی را بچشید، توصیه می‌کنم حالت Driving Simulation را از بخش تنظیمات بازی فعال کنید تا حس واقعی راندن یک خودرو قرن بیستمی را تجربه کنید. علاوه بر خودرو شاهد قایق‌های متنوعی نیز در بازی Mafia 3 هستیم که هندلینگ آن‌ها نیز قابل‌قبول است.

شهری که بازی در آن جریان دارد با نام نیوبوردو از آن یاد می‌شود. شهری پر از باندهای مافیایی که قسمت‌های مختلف آن بوسیله پل‌های روی رودخانه‌ها به هم وصل شده است و هر منطقه نیز در دست یکی از باندهای مافیایی قرار دارد. نقشه بازی بزرگ، متراکم و متنوع است. از سواحل و مناطق جنگلی گرفته تا ساختمان‌ها و برج‌های اداری در بازی وجود دارد. محیط بازی طوری نیست که شما را خسته کند. دور دور کردن در مناطق مختلف نیوبوردو لذت‌بخش است، به‌ویژه اگر هوا بارانی باشد. افکت باران در بازی Mafia 3 واقعا خوب کار شده است و فضای دلنشین و چشم‌نوازی را به محیط بازی می‌بخشد. از آنجایی که در نسخه سوم Mafia بازی‌باز قادر به استفاده از قایق است، وجود دریاچه و رودخانه نیز در نقشه بازی نقش مهمی دارد. به‌ویژه رودخانه‌هایی که در آن تمساح هم یافت می‌شود و اگر هوای شنا کردن به کله‌تان بزند احتمالا جان سالم به در نخواهید برد. به‌طور کلی ۲K Games سعی کرده است محیط پویا و متنوعی را در بازی Mafia 3 برای گیمرها فراهم سازد.

mafia3-2016-10-11-14-18-59-32

حال بهتر است کمی هم در مورد هوش مصنوعی در بازی بحث کنیم. هوش مصنوعی دشمنان (در بالاترین درجه سختی) تقریبا خوب و قابل‌قبول است. به محض مواجهه با شما پناه‌ می‌گیرند و به این راحتی‌ها هم از سنگرهای خود خارج نمی‌شوند. دقت تیراندازی دشمنان نیز رضایت‌بخش است؛ اما متاسفانه بسیار کند عمل می‌کنند. شاید وقتی با یکی از دشمنان رو به رو می‌شوید، تا او بخواهد به شما شلیک کند، شما یک خشاب گلوله روی او خالی کرده‌اید. از طرفی گاهی اوقات بی‌تدبیری‌های مضحکی نیز از سوی دشمنان مشاهده می‌شود که واقعا بازی‌باز را دلسرد می‌کند. هر چقدر که هوش مصنوعی تبهکاران خوب است، در مقابل پلیس‌ها در بازی بسیار مضحک و ضعیف عمل ‌می‌کنند. وقتی سوار خودرو هستید، حتی اگر صد پلیس را هم کشته باشید، گم‌کردن پلیس به راحتی آب خوردن است. دیگر همانند نسخه‌های قبلی پلیس‌ها سمج و سخت‌گیر نیستند و اگر سریع از کنارشان عبور کنید یا کاری با شما نخواهند داشت یا اگر هم واکنشی نشان دهند، در کسری از ثانیه شما را گم می‌کنند؛ اما در مقابل، مردم عادی هوشیارتر شده‌اند. اگر خودرویی بدزدید یا تیراندازی کنید، مردم سریعا از طریق تلفن پلیس را باخبر می‌کنند؛ اما همانطور که گفتم این کار اثر چندانی ندارد زیرا که هوش مصنوعی پلیس‌ها در بازی Mafia 3 واقعا ضعیف است.

وقتی گیمرها از بازی Mafia 1 به عنوان Mafia 2 کوچ کردند، شاهد جهش گرافیکی فوق‌العاده بالایی بودند. اگر گرافیک زیبای Mafia 2 را از علل موفقیت و محبوبیت آن ندانیم، در حق آن ظلم کرده‌ایم. تریلرهای بازی نوید این را به ما می‌داد که قرار است Mafia 3 نیز از لحاظ گرافیکی طرفداران خود را راضی کند؛ اما متاسفانه حقیقت چنین نیست. اگرچه کات‌سین‌های بازی واقعا جذاب و دیدنی است؛ اما گرافیک خود بازی تعریف چندانی ندارد. عمده مشکلی که در گرافیک گریبان‌گیر Mafia 3 شده است، انعکاس نور نامناسب و استفاده از رنگ‌هایی پژمرده و بی‌روح است. البته وقتی شب باشد، این مشکل چندان به چشم نمی‌آید؛ زیرا نورپردازی بازی در سطح خوب و قابل‌قبولی قرار دارد؛ اما وقتی روز می‌شود واقعا حال و هوای بازی پژمرده، بی‌روح و بسیار کسل کننده می‌شود. البته یکی از مکانیزم‌های جالبی که در بازی Mafia 3 شاهد آن هستیم، قرار گرفتن خورشید پشت ابرهاست. در طول روز بارها اتفاق می‌افتد که خورشید پشت ابرها قرار می‌گیرد و هوا کمی گرفته می‌شود که این موضوع به شخصه برای من بسیار جذاب بود. البته گرافیک بازی زمانی که باران ببارد برعکس می‌شود. باران واقعا زیبایی خاصی به بازی می‌بخشد؛ به‌ویژه اگر در یک هوای آفتابی شاهد بارش آن باشیم. انعکاس نور از سطح خیابان در این یک مورد واقعا زیبا و چشم‌نواز است. ۲K Games نتوانست آن چیزی را که بازی‌بازان از گرافیک بازی می‌خواستند، برآورده کند؛ اما نتیجه کار چندان هم بد از آب درنیامده است.

mafia3-2016-10-10-23-24-23-35

بازی Mafia 3 سال‌ها طرفداران خود را چشم انتظار گذاشت تا داستان نیمه تمام و مشکوک نسخه دوم را برای همه روشن کند و جدا از آن بار دیگر بازی‌بازان را با ماجراهای جدید و هیجان‌انگیزی درگیر کند. سازندگان بازی اگرچه وسواس و دقت بالایی را نسبت به داستان بازی صرف کرده‌اند؛ اما در قبال گیم‌پلی بازی و تاحدودی گرافیک آن کم‌توجه بوده‌اند. اگرچه داستان غنی بازی Mafia 3 شما را تا پایان پای سیستم‌هایتان نگه خواهد داشت؛ اما برخی از ایراداتی که در گیم‌پلی بازی وجود دارد، باعث می‌شود تا نهایت لذت بازی را نچشید و احتمالا فقط یک‌بار آن را تا آخر تجربه کنید. در حالی که اکثر بازی‌بازان به‌ویژه طرفداران عناوین مافیایی دو نسخه قبل را حتما چندین بار به اتمام رسانده‌اند. شاید اگر ۲K Games زمان بیشتری را به ساخت بازی اختصاص می‌داد؛ اکنون شاهد یک شاهکار جدید در سری Mafia بودیم؛ اما چه کنیم که ناگزیریم اذعان کنیم؛ این، ضعیف‌ترین نسخه از سری بازی Mafia است.

بررسی این بازی بر اساس نسخه PC انجام گرفته است.

شما مخاطبان عزیز می‌توانید جهت دانلود این بازی به بخش های دانلود بازی Mafia 3 برای کامپیوتر و دانلود بازی Mafia 3 برای PS4 مراجعه کنید.

قدمت و تاریخ آمریکا، اگرچه بسیار کوتاه است؛ اما سرشار از اتفاقات ریز درشتی است که می‌توان هر کدام را به تنهایی مورد بررسی قرار داد و مدت‌ها در مورد آن بحث کرد. تراکم بالای رخ‌دادهای گوناگون در این کشور چند ملیتی به قدری بالا است که شاید درباره هر موضوعی و مبحثی بتوان در آن رویداد مهم و قابل بحثی پیدا کرد. از جرم و جنایت و وحشی‌گری‌ها گرفته تا علم و دانش و اختراعات مختلف. همین تاریخ پرحادثه، هم‌اکنون دستمایه ساخت بسیاری از فیلم‌ها، بازی‌ها و مستندها می‌شود. از جمله وقایع اسف‌باری که در تاریخ آمریکا می‌توان به…

Mafia III

Mafia III - 70%

۷۰%

خوب

نکات مثبت: داستان جذاب و روایت جالب آن - اضافه شدن برخی قابلیت‌های جدید به گیم‌پلی - هندلینگ خوب خودروها - شخصیت‌پردازی مثال زدنی | نکات منفی: مراحل تکراری - گرافیک دور از انتظار - هوش مصنوعی ضعیف پلیس‌ها

User Rating: 4.65 ( 3 votes)

درباره‌ی مهرداد خیاط محمدی

سردبیر سایت پی سی دی نیوز

مطلب برگزیده

The Surge

تماشا کنید: تریلر جدید بازی The Surge منتشر شد

کمپانی فوکوس‌هوم اینتراکتیو تریلر جدیدی از بازی The Surge منتشر کرده است که اطلاعات زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *