خانه / فیلم و سریال / اخبار فیلم و سریال / یک قدمی اسکار؛ نگاهی به برندگان جایزه «بهترین فیلم» در سی دوره اخیر
اسکار

یک قدمی اسکار؛ نگاهی به برندگان جایزه «بهترین فیلم» در سی دوره اخیر

کمتر از ۲۴ ساعت تا شروع مراسم اسکار امسال فاصله داریم و می‌خواهیم نگاهی به برندگان سی دوره اخیر این جشنواره داشته باشیم. همراه پی‌سی‌دی نیوز باشید.

تا ساعاتی دیگه هشتاد و نهمین دوره مراسم اسکار آغاز خواهد شد تا بهترین‌های سال ۲۰۱۶ در زمینه سینما انتخاب شوند. امسال جزو سال‌هایی است که فیلم‌های خوب بسیاری را شاهد بوده‌ایم. به ویژه فیلم‌هایی که از دید منتقدین بسیار مورد تحسین قرار گرفته‌اند و متاهای بالای ۹۰ کسب کرده‌اند. به همین بهانه، می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به سی دوره اخیر جشنواره اسکار و برندگان جایزه بهترین فیلم در ادوار گذشته.

۳۰ | رَسته

الیور استون که همیشه به خاطر فیلم‌های سیاسی‌اش شناخته می‌شود، در سال ۱۹۸۶ با فیلمی جنگی و درام توانست ۴ جایزه اسکار از جمله جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به دست آورد. رَسته، داستانی سربازی را روایت می‌کند که در جنگ ویتنام شرکت دارد و صحنه‌های هولناک و دردآوری که در جنگ مقابل چشمانش اتفاق می‌افتد، وی را دچار یک بحرانی روحی و درونی می‌کند. از بازیگران این فیلم می‌توان به چارلی شین، تام برنگر، ویلم دفو و جانی دپ اشاره کرد. این فیلم از لحاظ هزینه بسیار کم‌خرج بود و فقط ۶ میلیون دلار برای تهیه کنندگانش خرج برداشت در صورتی که توانست فقط در آمریکا فروشی نزدیک به ۱۳۸ میلیون دلار داشته باشد. رسته از سوی مردم نیز مورد استقبال قرار گرفت و موفق به کسب نمره ۸٫۱ در سایت IMDB شد. برای این فیلم در سایت متاکریتیک، امتیازی ثبت نشده است؛ اما رسته، در سایت راتِن توماتوز توانسته است امتیاز ۸۸ را به دست آورد.

۲۹ | آخرین امپراتور

سال ۱۹۸۷ نیز یک فیلم تاریخی توانست مهم‌ترین جایزه مراسم اسکار را بدست آورد و این فیلم چیزی نبود جز آخرین امپراتور. فیلمی به کارگردانی برناردو برتولاچی که زندگی آخرین امپراتور چین را به تصویر می‌کشد. این اثر علاوه بر کسب جایزه بهترین فیلم، ۹ اسکار دیگر را هم ازآن خود کرد تا دستاوردی خیره کننده را در تاریخ اسکار ثبت کند. از بازیگران آخرین امپراتور می‌توان به جان لون، ژوان چن، پیتر اوتول و روچنگ یینگ اشاره کرد. این فیلم با هزینه‌ای ۲۳ میلیون دلاری ساخته شد و در سینماهای آمریکا توانست نزدیک به ۴۴ میلیون دلار بفروشد. آخرین امپراتور هم از دید منتقدین و هم از نگاه تماشاگران جزو آثار خوب به حساب می‌آید که توانسته است متای ۷۶ را از سایت متاکریتیک و نمره ۷٫۸ را در سایت IMDB به نام خود ثبت کند.

۲۸ | مرد بارانی

سال ۱۹۸۸ فیلم مرد بارانی، با بازی تام کروز و داستین هافمن به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد و جایزه اسکار را بدست آورد. این فیلم که توسط بَری لِوینسون ساخته شده است، داستان دو برادر را به تصویر می‌کشد که پس از مرگ پدرشان با یکدیگر آشنا می‌شوند. چارلی بابیت که مشغول تجارت اتومبیل است، با خبر می‌شود که پدرش فوت کرده و خانه‌ای سه میلیون دلاری از وی به جا مانده است؛ اما این خانه به برادر وی، ریموند بخشیده شده است که دچار بیماری ساوانت اوتیسمی است. بیماری‌ای که باعث می‌شود تا فرد روی انجام برخی از کارها توانایی خارق العاده‌ای داشته باشد. این اتفاق در حالی روی می‌دهد که چارلی از وجود چنین برادری بی اطلاع است. فیلم مرد بارانی اگرچه از سوی تماشاگران با استقبال خوبی همراه شد و در سایت IMDB نمره ۸ را بدست آورد؛ اما از دید منتقدین فیلم قدرتمندی نبود و متای ۶۵ را کسب کرد. این فیلم با هزینه‌ای ۲۵ میلیون دلاری ساخته شد و توانست فروش چشمگیر ۱۷۲ میلیون دلاری را تجربه کند.

۲۷ | رانندگی برای خانم دیزی

فیلم رانندگی برای خانم دیزی در سال ۱۹۸۹ توانست جایزه اسکار بهترین فیلم را به دست آورد. این فیلم توسط بروس برسفورد فورد ساخته شده بود که بازیگرانی معروفی همچون مورگان فریمن و جسیکا تاندی به بازی پرداخته‌اند. داستان فیلم، زنی یهودی به نام خانم دیزی را به تصویر می‌کشد که رانندگی بلد نیست و با اصرار فرزندش راننده‌ای برایش استخدام می‌شود و فیلم رابطه ۲۵ ساله میان این راننده و خانم دیزی را نشان می‌دهد که کم کم راننده تبدیل نزدیک‌ترین شخص و بهترین دوست خانم دیزی می‌شود. این فیلم از دیدگاه منتقدین نیز موفق بود و متای ۸۱ را به دست آورد. همچنین در سایت IMDB میانگین امتیاز ۷٫۴ را کسب کرده است. رانندگی برای خانم دیزی را می‌توان از فیلم‌های کم‌خرجی دانست که فقط ۷٫۵ میلیون دلار هزینه دربرداشت؛ اما توانست فروش خوب ۱۰۶ میلیون دلاری را تجربه کند.

۲۶ | رقصنده با گرگ‌ها

در سال ۱۹۹۰ باز هم شاید یک فیلم وسترن قوی بودیم که کوین کاستنر بازیگری و کارگردانی آن را برعهده داشت. فیلم رقصنده با گرگ‌ها روایتگر سرهنگی به نام جان دانبر است که به خاطر شجاعتی که از خود نشان داده است برای ماموریتی به سرزمین سرخ‌پوست‌ها فرستاده می‌شود، با آنان ارتباط برقرار می‌کند و عضوی از آنان می‌شود؛ اما دیگر سفیدپوستان اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند. این فیلم که نقش اصلی آن را کوین کاستنر ایفا می‌کند و بازیگرانی همچون مری مک‌دانل، گراهام گرین و رادنی گرانت در آن ایفای نقش کرده‌اند، توانست ۷ جایزه اسکار را ازآن خود کند. این فیلم در سایت متاکریتیک متای نه چندان قوی ۷۲ را بدست آورد؛ اما در سایت IMDB میانگین خوب ۸ را در اختیار دارد. رقصنده با گرگ‌ها ۲۲ میلیون دلار هزینه برداشت؛ اما توانست با فروش خیره‌کننده ۱۸۴ میلیون دلاری، سودآوری بسیار خوبی داشته باشد.

۲۵ | سکوت بره‌ها

فیلم سکوت بره‌ها محصول ۱۹۹۱ ایالات متحده امریکاست که ۵ جایزه اسکار را بدست آورد و در مجموع ۴۸ جایزه و ۳۶ نامزدی در چند جشنواره مختلف کسب کرد. در این فیلم یک مامور جوان فدرال امریکا باید اعتماد زندانی‌ها و قاتلان دیگر را بر خود جذب کند تا قاتل سریالی که پوست قربانیانش را از تنشان جدا می‌کند را پیدا کند. کارگردان فیلم  جاناتان دمی است و در آن بازیگرانی همچون جودی فاستر، انتونی هاپکینز، اسکات گلن و تد لواین هنرنمایی کرده‌اند. در آن زمان ۱۹ میلیون دلار هزینه بودجه این فیلم شد که با فروش ۲۷۲ میلیون دلاری در جهان توانست از سودآوری خوبی برخوردار شود. تماشاگران به این فیلم نمره ۸٫۶ را در سایت IMDB دادند و توانست در رتبه ۲۳ فیلم‌های برتر تاریخ در این سایت قرار گیرد. منتقدان هم به این فیلم متا ۸۴ را در سایت متاکریتیک دادند که امتیاز راضی کننده‌ای برای فیلم بود.

۲۴ | نابخشوده

فیلم وسترن نابخشوده محصول سال ۱۹۹۲ می‌باشد که توانست ۴ جایزه اسکار و ۳۶ جایزه دیگر را ازان خود کند. همچنین توانست نامزد دریافت ۲۹ جایزه مختلف در ۲۹ دوره از جشنواره های متنوع شود. داستان فیلم بیانگر تفنگدار بازنشته غرب وحشی به نام ویلیام مانی همراه شریک قدیمی خود و یک مرد جوان با اکراه یک شغل را قبول می‌کند. کارگردان بازیگر فیلم کلینت ایست وود می‌باشد که در کنار آن جین هکمن، مورگان فریمن و ریچارد هریس در آن هنر نمایی کرده‌اند. در آن زمان ۱۴ میلیون دلار صرف هزینه‌های این فیلم شد که توانست در جهان ۱۵۹ میلیون دلار به فروش رود که این یک سود راضی کننده‌ای برای دست اندرکاران فیلم بود. این فیلم توانست امتیاز ۸٫۳ را از دید تماشاگران در سایت IMDB بدست آورد، همچنین توانست در رتبه ۱۱۸ فیلم‌های برتر تاریخ قرار بگیرد. این عنوان از سوای منتقدان هم امتیاز راضی کننده‌ای بدست اورد که به ان در سایت متاکریتیک متای ۸۲ تعلق گرفت.

۲۳ | شیندلر لیست

لیست شیندلر فیلم سیاه سفید ساخته امریکاست.  این فیلم در سال ۱۹۹۳ عرضه شد که یک فیلم درام، تاریخی طولانی بود که توانست ۷ جایزه اسکار،۷۱ جایزه مختلف و نازمزدی در ۳۳ دوره از جشنواره‌های متفاوت است. داستان فیلم روایتگر هولوکاست و سختی‌هایی است نازی‌ها در لهستان بر سر یهیودیان آوردند. اسکار شیندلر فردی آلمانی که به آنجا رفت و با کارکشیدن از یهودیان، کارخانه قابلمه سازی را احداث کرد و توانست سود بسیار زیادی را از این راه کسب کند. اسکار بعد از دیدن بلاهایی که نازی‌ها بر سر یهودیان میاوردند دلش به رحم آمد و با تمام سودی که کرده بود توانست لیستی از یهودیان را تهیه کرده و تمامی آنها را بخرد و آن‌ها را از شر یهودیان رها کند. خالق این فیلم کارگردان سرشناس هالیوود، یعنی استیون اسپیلبرگ است. بازیگران سرشناسی همچون لیام نیسون، رالف فینس و بن کینگزلی در این عنوان هنرنمایی کردند. ۲۲ میلیون دلار صرف بودجه این فیلم شد که با فروش ۳۱۷ میلیون دلار در جهان،  سود بسیار بالایی را بدست اورد. شیندلر لیست همچنین توانست امتیازهای بسیار مناسبی را هم از سوی بینندگان و هم از منتقدان کسب کند. امتیازی که از نظر تماشاگران در سایت IMDB بدست آورد ۸٫۹ بود که توانست این فیلم را در رتبه ۶ بهترین فیلم‌های سینمایی تاریخ قرار داد. امتیازی که منتقدان مختلف در سایت متاکریتیک بر این فیلم دادند،۹۳  بود که این عدد نشان می‌دهد که منتقدان را هم تحت تاثیر خود قرار داد.

۲۲ | فارست گامپ

فارست گامپ محصول ۱۹۹۴ در آمریکاست. این فیلم بر اساس رمانی از وینست گروم که بر همین نام می‌باشد، ساخته شده است. ۶ جایزه اسکار و ۳۹ جایزه دیگر از جمله چیزهایی هستند که این عنوان توانست آن‌ها را نصیب خود کند. همچنین توانست در ۶۵ مورد از جشنواره‌ها نامزد دریافت جایزه‌های مختلف شود. فارست گامپ که یک معلول ذهنی است، در فیلم از خاطرات و فراز و نشیب‌هایی که در زندگیش افتاده و عشق حقیقی‌اش، جنی کوران که از او دوری کرد، بر زنی در ایستگاه اتوبوس بازگو می‌کند. کارگردان فیلم رابرت زمکیس و بازیگرانی همچون تام هنکس، رابین رایت، گری سینایس و میکلتی ویلیامسون نقششان را به خوبی ایفا کرده‌اند. این فیلم همزمان با رستگاری در شاوشنک در یک سال ساخته شدند که این دو فیلم همیشه به رقابت  با یکدیگر پرداختند؛ اما این فارست گامپ بود که موفق‌تر عمل کرد و توانست جایزه‌های زیادی را ازآن خود کند ولی بعدها در سایت IMDB از دید تماشاگران فیلم رستگاری در شاوشنک در رتبه ۱ و فارست گامپ در رتبه ۱۳ قرار گرفت. در آن زمان ۵۵ میلیون دلار بودجه خرج این فیلم شد که با فروش تقریبا ۳۲۹ میلیون دلار در امریکا و ۶۷۷ میلیون دلار در جهان توانست تجاری‌ترین فیلم در آن زمان شود و در سایت IMDB رتبه ۴۴ از ۵۰ فیلم پرفروش در تاریخ را بدست آورد. همچنین این فیلم توانست امتیاز ۸٫۸ را از دید تماشاگران در سایت IMDB بدست آورد و منتقدان هم به این عنوان نمره ۸۲ را در سایت متاکریتیک دادند.

۲۱ | شجاع دل

فیلم شجاع دل محصول ۱۹۹۵ امریکا است. این فیلم ۵ جایزه اسکار و ۲۶ جایزه مختلف را در کارنامه خود دارد، همچنین تواست در ۲۹ جشنواره نامزد دریافت جایزه‌های مختلف شود. داستان فیلم بیانگر زمانیست که ادوارد اول، شاه انگلستان، در اواخر قرن سیزدهم نسبت به اسکاتلند ادعای مالکیت می‌کند. ویلیام والاس که یک اسکاتلندی وطن پرست است، پس از آن که سربازان انگلیسی همسر تازه عروس وی را به قتل می‌رسانند، برای انتقام و آزادی اسکاتلند دست به انقلاب و قیام می‌زند. کارگردان و بازیگر نقش اول فیلم مل گیبسون می‌باشد که در کنار وی بازیگران سرشناسی همچون سوفی مارسو، پاتریک مک گوئین و رندن گیلسون هنرنمایی کرده اند. ۷۲ میلیون دلار بودجه صرف این فیلم در آن زمان شد؛ ولی در خود امریکا با فروش خوبی مواجه نشد و توانست فقط ۷۵ میلیون دلار به فروش رود که از سود بسیار کمی بهرهمند شد؛ ولی در سطح جهانی درآمد حاصل از فروش گیشه‌ها تقریبا به ۲۱۰ میلیون دلار رسید که همین امر موجب خشنودی و رضایت عوامل فیلم شد. این فیلم توانست از دید تماشاگران امتیاز ۸٫۴ را در سایت  IMDBبدست آورد و همچنین در لیست بهترین فیلم‌های تاریخ این سایت در رتبه ۷۷ قرار بگیرد. میانگین امتیازی که منتقدان برای این عنوان در سایت متاکریتیک دادند ۶۸ شد که این یک امتیاز ضعیف از سوی منتقدان بر چنین فیلمی بود.

۲۰ | بیمار انگلیسی

بیمار انگلیسی، فیلمی درام به کارگردانی آنتونی مینگلا است که داستانش در دوران جنگ جهانی دوم روایت می‌شود. این فیلم در سال ۱۹۹۶ توانست ۹ جایزه اسکار را بدست آورد که درخشان‌ترین آن‌ها جایزه بهترین فیلم بود. داستان فیلم از این قرار است که خلبانی بی نام و نشان در حین وقوع جنگ جهانی دوم در آفریقا سقوط می‌کند و به واسطه جراحاتی که بر وی وارد شده گذشته‌‌اش را از یاد می‌برد. وی توسط نیروهای متفقین به ایتالیا برده می‌شود و آن‌جا با نام بیمار انگلیسی شناخته می‌شود. پرستاری به نام هانا نیروهای ایتالیا را مجاب می‌سازد که از وی مراقبت کند و این سرآغاز تحولی در زندگی هانا می‌شود و رفته رفته خلبان گمنام نیز گذشته‌اش را به یاد می‌آورد. در این فیلم بازیگران چون رالف فاینس، ژولیت بینوش، ویلم دفو و کریستین اسکات هنرنمایی کرده‌اند. بودجه ساخت این فیلم ۲۷ میلیون دلار بود و توانست در سینماهای آمریکا بیش از ۷۸ میلیون دلار فروش داشته باشد. این فیلم مورد استقبال منتقدین نیز قرار گرفت و میانگین نمراتش در سایت متاکریتیک به عدد ۸۷ رسید. در سایت IMDB نیز بیمار انگلیسی امتیاز ۷٫۴ را کسب کرده است.

۱۹ | تایتانیک

تایتانیک را در کنار قسمت سوم ارباب حلقه‌ها و بن‌هور می‌توان جزو موفق‌ترین فیلم‌های حاضر در جشنواره اسکار دانست. اثرِ ماندگار جیمز کامرون توانست ۱۱ جایزه مختلف اسکار را به دست آورد. این فیلم داستان واقعی غرق شدن کشتی بزرگِ تایتانیک را روایت می‌کند و موازی با آن، داستان دو مسافر این کشتی به نام‌های رز دویت و جک داوسون را نیز به تصویر می‌کشد که در حین سفر با یکدیگر آشنا می‌شوند و این آشنایی عشقی عمیق را در هر دو آن‌های برمی‌انگیزد. در این فیلم لئوناردو دی‌کاپریو جوان نقش جک داوسن را برعهده دارد و کیت وینسلت هم به عنوان رز دویت به بازی‌ پرداخته است. این فیلم با هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری از جمله آثار پرخرج در زمان خود به حساب می‌آمد؛ اما فروش ۶۵۸ میلیون دلاری آن در آمریکا و ۲٫۱ میلیارد دلاری‌اش در سراسر جهان نه تنها هزینه‌های فیلم را جبران کرد، بلکه تایتانیک را به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما در آن زمان تبدیل کرد. تایتانیک از دید منتقدین فقط در حد یک فیلم خوب بود و نتوانست خودش را به عنوان یک شاهکار نزد سینماگران تثبیت کند و از همین رو متای ۷۴ را به‌دست آورد. امتیاز این فیلم در IMDB نیز ۷٫۷ است.

۱۸ | شکسپیرِ عاشق

سال ۱۹۹۸، فیلمی تاریخی و درام به کارگردانی جان مَدِن هفت جایزه از جمله جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار را بدست آورد که دستاورد خیره کننده‌ای بود. فیلم شکسپیرِ عاشق، روایتگر زندگی شکسیپیرِ جوان است که مال و اموال چندانی ندارد و در همین زمان همسر ایده‌آل خودش را پیدا می‌کند و با الهام از او، شروع به نوشتن یکی از بهترین و مشهورترین نمایشنامه‌های خود می‌کند. بیشتر بخش‌های این فیلم ساخته ذهن نویسنده هستند و قسمت اندکی از آن حقایق زندگی شکسپیر را نشان می‌دهد. اگرچه این فیلم مورد توجه منتقدان قرار گرفت و متای ۸۷ را بدست آورد؛ اما از دید عموم مردم چندان مورد تحسین واقع نشد و در سایت IMDB نیز امتیاز ۷٫۲ را کسب کرد. این فیلم با هزینه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیون دلار ساخته شد و توانست در آمریکا فروشی برابر با ۱۰۰ میلیون دلار داشته باشد.

۱۷ | زیبایی آمریکایی

برای چهارمین سال متوالی، فیلمی درام در مراسم اسکار موفق به کسب جایزه بهترین فیلم شد. زیبایی آمریکایی فیلمی به کارگردانی سم مندس و با بازی کوین اسپیسی و آنِت بنینگ است که روایتگر وضعیت اسف‌بار و آشفته خانواده‌های آمریکایی است. جایی که دیگر خانواده معنایی ندارد و هر یک از اعضای خانواده به فکر خود هستند. داستان فیلم، یک خانواده سه نفره را به تصویر می‌کشد که تنها عامل دوام و پایداری نفر سوم خانوده یعنی دخترشان است. زندگی لستر (اسپیسی) و کارولین (بنینگ) روز به روز سردتر می‌شود تا اینکه لستر با همکلاسی دخترش آشنا می‌شود و به او علاقه‌مند می‌شود و همین باعث می‌شود تا زندگی برای کارولین به جهنم تبدیل شود. زیبایی آمریکایی با هزینه ۱۵ میلیون دلاری جزو فیلم‌های کم‌خرج به شمار می‌رود که با فروش ۱۳۰ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا، سود زیادی را نصیب سازندگانش کرد. این فیلم در سایت IMDB امتیاز ۸٫۴ را از مخاطبان دریافت کرده است و از دید منتقدین هم فیلم خوبی ارزیابی شده و متای ۸۶ را بدست آورده است.

۱۶ | گلادیاتور

فیلم گلادیاتور محصول سال ۲۰۰۰ و ساخته کشور امریکاست. این فیلم دارنده ۵ جایزه اسکار، ۵۳ جایزه دیگر و ۱۰۱ بار نامزدی در جشنواره‌هاست. خالق این فیلم ریدلی اسکات می‌باشد که توانست جایزه بهترین فیلم را در آن زمان ازآن خود کند. در این فیلم بازیگران سرشناسی همچون راسل کرو، واکین فینیکس، کانی نیلسن و الیور رید به خوبی نقششان را ایفا کرده‌‍اند. داستان فیلم بنا بر آن است که ماکسیموس، فرمانده شجاع و لایقی که پس از غلبه بر بربرها امپراطوری روم را از این مخمصه نجات می‌دهد و از سوی شاه به او پیشنهاد پادشاهی بر سرزمین روم می‌شود؛ ولی فرزند شاه از روی حسادت به خانواده‌اش خیانت کرده و پدرش را به قتل می‌رساند و زمام امور را عهده‌دار می‌شود و دستور اعدام ماکسیموس و خانواده‌اش را می‌دهد که ماکسیموس در نجات خانواده‌اش عاجز می‌ماند؛ ولی او بعدها تبدیل به گلادیاتور شجاع و بالیاقتی می‌شود و به دنبال انتقام خود می‌رود. راسل کرو نقش مکسیموس را به قدری زیبا بازی کرد که به موجب آن توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را بدست آورد. در آن سال ۱۰۳ میلیون دلار صرف بودجه این فیلم شد و ۱۸۷ میلیون دلار در آمریکا به فروش رفت. این فیلم توانست امتیاز ۸٫۵ را از سوی تماشاگران در سایت IMDB به دست آورد ولی منتقدان را زیاد تحت تاثیر خود قرار نداد .میانگین امتیازاتی که منتقدان به این فیلم در سایت متاکریتیک دادند ۶۴ است که این امتیاز رضایت‌بخشی بر چنین فیلمی نبود.

۱۵ | یک ذهن زیبا

فیلم یک ذهن زیبا محصول ۲۰۰۱ برنده ۴ جایزه اسکار است و۳۳ جایزه دیگر و ۶۵ نامزدی در جشنواره‌های مختلف را به نام خود ثبت کرده است. در این فیلم که جان نش یک ریاضی‌دان نخبه غیر اجتماعی است، زندگیش با قبول کردن یک کار سری رمزنگاری بسوی تاریکی می‌رود. کارگردان فیلم ران هاوارد است و بازیگران سرشناسی چون راسل کرو، جنیفر کانلی و اد هریس در آن به خوبی ایفای نقش کرده‌اند. ۵۸ میلیون دلار صرف بودجه فیلم شد؛ ولی با فروش ۱۷۰ میلیون دلاری توانست فروش بسیار مطلوبی را نیز داشته باشد. هم چنین توانست امتیاز ۸٫۲ را از نگاه تماشاگران سایت IMDB و متا ۷۲ را از سایت متاکریتیک کسب نماید.

۱۴ | شیکاگو

فیلم موزیکال شیکاگو محصول ۲۰۰۲ نامزد ۱۳ جایزه اسکار است که توانست ۶ جایزه اسکار را به‌نام خود ثبت کند. شیکاگو همچنین توانست ۴۹ جایزه دیگر را ازآن خود کند و ۱۲۱ نامزدی در جشنواره‌ها شرکت کند. داستان فیلم از آن قرار است که در سال ۱۹۲۰ در شهر شیکاگو، موردرس ولماکلی و روکسی هارت می‌فهمند که به اعدام محکوم شده‌اند و برای بدست آوردن شهرتشان در شیکاگو می‌جنگند تا آن‌ها را از طناب دار حفظ کند. کارگردان فیلم راب مارشال و ستارگانی همچون رنه زلوگر، کاترین زتاجونز و ریچارد گی‌یر در فیلم هنرنمایی کردند. ۴۵ میلیون دلار صرف این فیلم در آن سال شد و با فروش تقریبا ۱۷۰ میلیون دلاری فقط در آمریکا توانست سود خوبی را هم نیز داشته باشد. این فیلم توانست امتیاز ۷٫۲ از ۱۰ را از نگاه تماشاگران در و متا ۸۲ را از سایت متاکریتیک بدست آورد.

۱۳ | ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه

سومین سری از مجموعه سینمایی ارباب حلقه‌ها بود که توانست برنده ۱۱ جایزه اسکار،۱۷۴  جایزه دیگر و ۱۱۳ نامزدی در جشنواره‌های مختلف شود. داستان فیلم از آن جایی شروع می‌شود که قسمت قبلی یعنی ارباب حلقه‌ها: دو برج، تمام شد. گاندولف و اراگورن که رهبری مردان جنگوی جهان هستی را برعهده دارند، در برابر ارتش سائرون مبارزه می‌کنند تا توجه آن‌ها را بر خود جلب کرده تا فرودو و سم حلقه را به کوهِ هلاکت ببرند تا آنرا نابود سازند. کارگردان فیلم پیتر جکسون و بازیگرانی همچون الیجاه وود، ایان مک کلن، ویگو مورتنسن و لیلو تایلر در آن به خوبی هنرنمایی کرده‌اند. بودجه صرف شده بر فیلم ۹۴ میلیون دلار بود که با فروش ۱٫۱ میلیارد دلاری خود در جهان توانست ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان تا سال ۲۰۰۳ شود. این فیلم نمره ۸٫۹ از ۱۰ را از دید تماشاگران در سایت را توانست بدست اورد همچین توانست متا ۹۴ را از سایت متاکریتیک را از ان خود کند که این نشان دهنده این است که منتقد ها هم این فیلم را برگزیدند.

۱۲ | دختر میلیون دلاری

فیلم دختر میلیون دلاری محصول ۲۰۰۴ است که توانست ۴ جایزه اسکار و ۶۳ جایزه دیگر را بدست آورد و در کسب ۷۸ جایزه از جشنواره‌های مختلف نامزد شود. داستان فیلم روایتگر دختریست که سخت تلاش می‌کند تا به یک بوکسور حرفه‌ای تبدیل شده و راهی مسابقات قهرمانی شود. کلینت ایست وود کارگردان و بازیگر فیلم است که در کنارش هیلاری سوانک، مورگان فریمن و جی باروشل هنرنمایی کرده‌اند. بودجه‌ای که صرف این فیلم در آن زمان شد، تقریبا ۳۰ میلیون دلار بود که با فروش ۱۰۰ میلیون دلار در آمریکا توانست سود مطلوبی را نیز داشته باشد. این فیلم در سایت IMDB توانست امتیاز ۸٫۱ را از دید تماشاگران بدست آورد و سایت متاکریتیک هم به این عنوان امتیاز ۸۶ را داد که می‌توان آن را نمره بسیار مناسبی از سوی منتقدان هم تلقی کرد.

۱۱ | تصادف

فیلم درام و جنایی تصادف ساخته سال ۲۰۰۴ که ۳ جایزه اسکار و ۶۱ جایزه های مختلف دیگر را در کارنامه خود دارد، همچنین توانست ۱۰۵ بار نامزد دریافت جایزه های‌ مختلف شود، بهترین فیلم سال ۲۰۰۴ از دید مراسم اسکار بود. داستان فیلم از این قرار است که تعدادی از شهروندان شهر لوس آنجلس که زندگی کاملا مستقلی نسبت به همدیگر دارند، بر حسب اتفاق در داستانی در هم تنیده از دلتنگی و رستگاری به یکدیگر مرتبط می‌شوند. کارگردان و نویسنده فیلم پول هگیس است و بازیگران سرشناسی مانند برندن فریزر، ساندرا بولاک، دان چیدل و لوداکریس در این عنوان هنرنمایی کرده‌اند. ۶٫۵ میلیون دلار در آن زمان به این فیلم اختصاص داده شد که فقط در امریکا توانست ۵۴ میلیون دلار به فروش برسد که این توانست تمامی دست اندرکاران این فیلم را خشنود و راضی کند. در سایت متاکریتیک امتیاز ۶۹ به این فیلم اختصاص داده شد که این امتیاز چندان مطلوبی برای برنده اسکار از طرف منتقدان نبود و همچنین توانست نمره ۷٫۸ را از دید تماشاگران در سایت IMDB کسب کند.

۱۰ | جدامانده

شاید نشود لفظی بهتر از شاهکار را برای فیلم جدامانده انتخاب کرد. مارتین اسکورسیزی سلطان ساخت فیلم‌های اکشن و جنایی است و با جدامانده دوباره توانایی‌هایش را به سینمای جهان اثبات کرد. جدامانده جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین و بهترین فیلمنامه اقتباسی را ازآن خود کرد. فیلم داستان دو پلیس را روایت می‌کند که یکی از آن‌ها فاسد است و برای یک کارتل مواد مخدر کار می‌کند و پلیس دیگر به عنوان نفوذی وارد این کارتل می‌شود و هردو در تلاش هستند تا هویت جاسوس مقابل را به‌دست آورند. در این فیلم، لئوناردو دی‌کاپریو در نقش بیلی کاستیگان پلیس نفوذی است و مت دیمون در نقش کلین سالیوان پلیس فاسدِ داستان است؛ اما اگر بخواهیم به بهترین بازیگرِ این فیلم اشاره کنیم، باید ازجک نیکلسون در نقش فرانک کاستلو نام ببریم که در واقع رییس کارتل و گروه گانگستری است. مارک والبرگ نیز یکی از بازیگران مشهور این فیلم است. هزینه ساخت این فیلم چیزی بالغ بر ۹۰ میلیون دلار بود؛ اما با فروش خوب ۱۳۲ میلیون دلاری در آمریکا و ۲۸۹ میلیون دلاری در سراسر جهان، عملکرد مطلوبی برجای گذاشت. میانگین نمرات فیلم در سایت متاکریتیک ۸۵ است و در سایت IMDB نیز با کسب امتیاز ۸٫۵ جزو فیلم‌های محبوب است.

۹ | جایی برای پیرمردها نیست

فیلم‌های جنایی و اکشن همیشه از هیجان خاصی برخوردار هستند که اگر درست ساخته شوند به خوبی می‌توانند همه را میخکوب کنند. فیلمِ جایی برای پیرمردها نیست یکی از این جنایی‌های خیره کننده است که هیجان بی‌پایانی را به مخاطبانش القا می‌کند. این فیلم در سال ۲۰۰۷ برای دریافت ۸ جایزه در اسکار نامزد شد و توانست جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامه اقتباسی را به‌دست آورد. کارگردانی این فیلم را برادران کوئِن (ایتِن و جوئل) برعهده داشتند و بازیگران معروفی نظیر تامی‌لی جونز، خاویر باردم و جاش برولین در آن ایفای نقش کرده‌اند. ساخت این فیلم ۲۵ میلیون دلار خرج روی دست تهیه کنندگانش گذاشت؛ اما این مخارج، با فروش خوب ۷۴ میلیون دلاری در آمریکا جبران شد. این فیلم هم از دید منتقدین و هم از دید تماشاگران فیلم خوبی ارزیابی شد. جایی برای پیرمردها نیست متای ۹۱ را از متاکریتیک کسب کرد و در IMDB نیز تاکنون با امتیاز ۸٫۱ از فیلم‌های محبوب نزد مردم جهان به شمار می‌رود.

۸ | گنجه درد

فیلم تحسین‌شده گنجه درد در سال ۲۰۰۸ موفق شد برنده ۶ جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم شود. این فیلم یکی از سرهنگ‌های حاضر در جنگ عراق را نشان می‌دهد که در گروه خنثی‌سازی بمب‌های تروریستی فعالیت دارد و به‌شدت نسبت به ماموریت‌هایی که به او محول می‌شود، مسئولیت پذیر است برای موفقیت عملیات از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. کاترین بیگلو، کارگردان این فیلم، اولین زن در تاریخ اسکار بود که توانست جایزه بهترین کارگردانی را بدست آورد. جرمی رِنِر، آنتونی مَکی، برایان گراتی و کریستیان کامارگو از بازیگران گنجه درد هستند. این فیلم اگرچه از دید منتقدین بسیار خوب ارزیابی شد و متای ۹۴ را بدست آورد؛ اما چندان مورداستقبال مردم قرار نگرفت و نمره آن در IMDB در حال حاضر ۷٫۶ است. فروش فیلم نیز در آمریکا بسیار پایین بود. در حالی که ۱۵ میلیون دلار برای ساخت فیلم هزینه شده بود، گنجه درد فقط ۱۵٫۷ میلیون دلار در سینماهای آمریکا فروخت. فروش جهانی آن نیز به رقم ۴۹ میلیون دلار رسید.

۷ | میلیونر زاغه نشین

شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی فیلمی در هند با بازیگران هندی ساخته شود و بتواند ۸ جایزه اسکار را بدست آورد. میلیونر زاغه نشین فیلمی بود که همه را انگشت به دهان گذاشت و نشان داد که چقدر خوب می‌توان از پتانسیل کشور هند برای فیلمسازی استفاده کرد. داستان فیلم، بیانگر زندگی جوانی به نام جمال مالک است؛ اما این روایت به شکلی ساده و کلیشه‌ای نیست. حمال مالک تصمیم می‌گیرد تا در مسابقه‌ای به نام «میلیونر شو» شرکت کند. وی بدون هیچ آمادگی قبلی در وارد این مسابقه می‌شود و در کمال تعجب به تمامی سوالات پاسخ درست می‌دهد؛ اما هر سوال وی را یاد خاطراتی از زندگی سخت و تلخش می‌اندازد که به ترتیب نمایش داده می‌شود. دنی بویل کارگردان این فیلم بوده‌ است و از بازیگرانش می‌توان به دِو پاتل، فریدا پینتو، عرفان خان و آنیل کاپور اشاره کرد. این فیلم هزینه‌ای ۱۵ میلیون دلاری روی دست تهیه کنندگانش گذاشت؛ اما توانست با فروش خیره‌کننده ۱۴۱ میلیون دلار در سینماهای آمریکا و ۳۷۷٫۹ میلیون دلار در سراسر جهان، عملکرد کم‌نظیری برجای بگذارد. این فیلم در سایت متاکریتیک موفق به کسب متای ۸۶ شد و همچنین از دید مردم جهان نیز با کسب میانگین نمره ۸ در سایت IMDB فیلم خوبی ارزیابی شد.

۶ | سخنرانی پادشاه

سال ۲۰۱۰ فیلمی تاریخی و درام از سوی تام هوپر پا به جشنواره اسکار گذاشت و جایزه بهترین فیلم را ازآن خود کرد. سخنرانی پادشاه، روایتگر زندگی شاه جرج ششم، پادشاهِ بریتانیا است که قبل از رسیدن به قدرت با مشکل لکنت زبان دست و پنجه نرم می‌کرد تا اینکه با درمانگری به نام لیونل لوگ آشنا می‌شود و تقلا و تلاش این دو برای بهبود لکنت زبان و اتفاقاتی که پیرامونشان می‌افتد، تبدیل به داستان اصلی فیلم می‌شود. کالین فرث در این فیلم نقش جرج ششم را ایفا می‌کند و جفری راش نیز درنفش لیونل لوگ به بازی می‌پردازد. هلنا بونهام کارتر و گای پیرس از دیگر بازیگران این فیلم هستند. سخنرانی پادشاه در دید منتقدان نیز فیلم خوبی ارزیابی شد و متای ۸۸ را به دست آورد. در سایت IMDB نیز با دریافت نمره ۸ نشان می‌دهد که فیلم عامه پسندی بوده است. هزینه ساخت این فیلم ۱۵ میلیون دلار برآورد می‌شود که البته فروش خوب ۱۳۸ میلیون دلاری باعث می‌شود تا مخارج چندان به چشم نیایند.

۵ | آرتیست

شاید وقتی در مورد فیلم‌های صامت بخواهیم حرف بزنیم، ناخودآگاه ذهن ما به سراغ قرن بیستم و ماقبل آن می‌رود که آثار چارلی چاپلین و دیگر کمدین‌ها را در ذهن خود تصور می‌کنیم. دلیل این امر این است که این روزها فیلم‌های ناطق به قدری قوی هستند که دیگر جایی برای سینمای صامت نیست؛ اما در سال ۲۰۱۱ و با انتشار فیلم آرتیست، ثابت شد که در قرن ۲۱ هم یک فیلم صامت می‌تواند حتی بیشتر از یک فیلم ناطق موفقیت آمیز باشد. آرتیست، به کارگردانی مایکل آزاناویسیوس، روایتگر یک ستاره فیلم‌های صامت و یک دختر جوان رقاص است که به همدیگر علاقه‌مند می‌شوند؛ اما در همین دورن است که فیلم‌های صامت روز به روز با استقبال کمتری مواجه می‌شوند و زندگی کاریِ شخصیت اصلی داستان به خطر می‌افتد. ژان دوژاردن و برنیس بژو دو بازیگر اصلی فیلم هستند. آرتیست با بودجه بسیار پایین ۱۵ میلیون دلاری ساخته شد؛ اما در آمریکا توانست ۴۴ میلیون دلار بفروشد و همچنین میزان فروش جهانی آن هم به رقم ۱۳۳ میلیون دلار رسید. این فیلم موفق به متای ۸۹ شد و در سایت IMDB نیز دارای میانگین نمره ۷٫۹ است.

۴ | آرگو

در سال ۲۰۱۲ فیلم سیاسی آرگو موفق شد سه جایزه اسکار از جمله تندیس بهترین فیلم را ازآن خود کند. این در واقع به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی در ایران و فرار ۶ دیپلمات آمریکایی از کشور اشاره دارد. بن افلک کارگردانی این فیلم را برعهده داشت و درکنار این، بازیگر اصلی فیلم هم بود. از دیگر بازیگران فیلم می‌توان به برایان کرانستون و جان گودمن اشاره کرد. همچنین جالب است بدانید که جرج کلونی، یکی از تهیه کنندگان این فیلم بوده است. از نظر فروش نیز آرگو موفقیت چشمگیری داشت و توانست ۱۳۶ میلیون دلار بفروشد. در حالی که هزینه ساخت آن ۴۴٫۵ میلیون دلار بود. میانگین نمرات این فیلم در سایت متاکریتیک ۸۶ است و در سایت IMDB نیز تاکنون نمره ۷٫۷ را از مخاطبان دریافت کرده است.

۳ | ۱۲ سال بردگی

فیلم ۱۲ سال بردگی داستان زندگی واقعی شخصی به نام سولومون نورتاپ را روایت می‌کند که براساس اتوبیوگرافیِ خودِ این شخص ساخته شده است. نورتاپ یک نوازنده و سیاه پوست آزاد است که در نیویورک زندگی می‌کند؛ اما با دسیسه چند نفر به جنوب فرستاده می‌شود و به عنوان برده به فروش می‌رسد. این فیلم به کارگردانی استیو مک‌کویین که خود هم یک سیاه پوست است ساخته شده است. ۱۲ سال بردگی علاوه بر جایزه بهترین فیلمِ اسکار، تندیس بهترین فیلم درام را نیز از مراسم گلدن گلوب دریافت کرد. چی‌وِتِل اجیوفور، مایکل کِنِت ویلیامز، مایکل فاسبندر و بندکیت کامبربچ از جمله بازیگران این فیلم به شمار می‌روند. ۱۲ سال بردگی با بودجه‌ای ۲۰ میلیون دلاری ساخته شد و توانست بیش از ۵۶ میلیون دلار درآمدزایی داشته باشد. این فیلم در IMDB میانگین امتیاز ۸٫۱ را بدست آورد و همچنین مورد استقابل منتقدین نیز قرار گرفت و متای عالی ۹۶ را کسب کرد.

۲ | بردمن

در هشتادوهفتین دوره از مراسم اسکار، اثری جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد که شاید در طول سال کسی آن را رقیبی جدی به حساب نمی‌آورد. فیلم «بردمن» (Birdman) داستان یک بازیگر قدیمی را بازگو می‌کند که روزگاری، اسم و رسمی برای خود داشته و در فیلمی ابرقهرمانی نقشِ مرد پرنده‌ای را ایفا کرده است؛ اما اکنون دیگر شهرتش از دست رفته است و همین موضوع وی را بسیار سرخورده می‌کند تا اینکه ریگان تصمیم میگیرد تا با اجرای نمایش نامه‌ای در میان مردم دوباره بر سر زبان‌ها بیفتد و شهرت از دست رفته‌اش را بازگرداند. الخاندرو جی. اینیاریتو کارگردانی این فیلم را برعهده داشت و توانست جایزه اسکار بهترین کارگردانی را هم به دست آورد. مایکل کیتون، زک گالیفیاناکیس، ادوارد نورتون و اِما استون از بازیگران این فیلم هستند. بردمن با بودجه‌ای ۱۸ میلیون دلاری ساخته شد و توانست فروشی ۴۲ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا داشته باشد. این فیلم توسط منتقدین هم تحسین شد و موفق به کسب متای ۸۸ در سایت متاکریتیک شده است. همچنین در سایت IMDB نیز تا به این لحظه میانگین امتیاز ۷٫۸ را کسب کرده است.

۱ | اسپات لایت

فیلم اسپات لایت ساخته سال ۲۰۱۵، آخرین برنده مراسم اسکار تا بدین لحظه است. این فیلم، روایتگر داستانِ واقعی پرده برداریِ روزنامه بوستون گلوب از فاجعه اذیت و آزار جنسی کودکان در کلیساها توسط کشیک‌های کاتولیک است. شاید دست گذاشتن روی چنین ماجرای مهمی که در دنیای واقعی روی داده است، خود جسارت بزرگی بطلبد که عوامل فیلم اسپات لایت علاوه بر پذیرش این ریسک، به بهترین نحو کار خود را انجام دادند و اسکار بهترین فیلم را به دست آوردند. تام مک‌کارتی کارگردانی این فیلم را برعهده داشت و بازیگرانی چون مارک رافالو، مایکل کیتون، ریچل مک آدامز و جان اسلاتری در آن ایفای نقش کرده‌اند. بودجه ساخت این فیلم ۲۰ میلیون دلار برآورد شده است که با فروش تقریبا ۴۵ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا، توانست از لحاظ سودآوری هم عملکرد خوبی داشته باشد. اسپات لایت در سایت IMDB از دیدگاه تماشاگران تاکنون به نمره ۸٫۱ دست یافته است و همچنین در سایت متاکریتیک نیز متای بسیار خوب ۹۳ را بدست آورده که نشان می‌دهد از سوی منتقدین هم فیلم موفقی بوده است.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تهیه شده در پی سی دی نیوز

درباره‌ی مهرداد خیاط محمدی

سردبیر سایت پی سی دی نیوز

مطلب برگزیده

باکس آفیس

باکس آفیس | جدول فروش فیلم‌های هالیوود در هفته اخیر

شاید فیلم لوگان (Logan) شرکت فاکس (Fox) در مورد پیری و شکست‌ خوردگی‌ها و این …

یک نظر

 1. خدای من ینی میشه تو تاریخ فیلمی به خفنی جدامانده (The Departed) تکرار بشه؟
  بازیگرای فیلم فوق العادن
  به نظرم بهترین بازیگرای فیلم
  ۱- دی کاپریو
  ۲- جک نیکلسون
  ۳- مت دیمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *