خانه / پلتفرم / اکس باکس وان / بررسی بازی Titanfall 2 | یک توازن خوب
بازی Titanfall 2

بررسی بازی Titanfall 2 | یک توازن خوب

زمانی که نسخه اول Titanfall منتشر شد، بسیاری از بازی‌بازان و منتقدین را به تحسین واداشت. قرار دادن بازیکنان، مقابل همدیگر با یک اکشن سریع و استفاده از تایتان‌های غول‌پیکر برای تنوع بخشیدن به گیم‌پلی ایده خوب و نوآورانه‌ای بود که در کمتر بازی‌های آنلاین و مربوط به آینده دیده می‌شد. مکانیزم کلی بازی Titanfall برای همه هیجان انگیز و لذت‌بخش بود. البته در این میان، نبود یک بخش داستانی تبدیل به اصلی‌ترین نقطه ضعف این عنوان شده بود. حال، بازی Titanfall 2 با اضافه شدن یک بخش داستانی، قرار است این نقص را برطرف کند و باید بگوییم که موفق شده است. اگر نسخه اول بازی را به عنوان یک ایده‌ اثبات شده و نوآورانه تلقی کنیم، باید بگوییم که Titanfall 2 درصدد است تا نقایص خود را به نزدیک‌ترین عدد موجود به صفر برساند.

مکانیزم کلی Titanfall ساده و روشن است. دو گروه از انسان‌ها درحال جنگ برای تصاحب قدرت در سیاره‌ها هستند. به‌طور کلی، کاراکترها در بازی Titanfall به دو دسته تقسیم می‌شوند. تایتان‌ها و پایلوت‌ها. پایلوت‌ها همان انسان‌هایی هستند که به کمک تکنولوژی‌هایی که در لباس‌های خود به کار گرفته‌اند قابلیت حرکت سریع و راه رفتن روی دیوار را دارند و به خودی‌ خود بسیار خطرناک هستند. چه رسد به اینکه ربات‌های بزرگ غول‌پیکر با سلاح‌های مرگبار (همان تایتان‌ها) نیز در کنارشان باشند.

داستان بازی شما را در نقش تفنگدار کوپر (Cooper) قرار می‌دهد که وقتی متوجه می‌شود همرزمانش در سیاره‌ای مرموز و اسرارآمیز گرفتار شده‌اند، تصمیم می‌گیرد تا آموزش‌های لازم برای تبدیل شدن به یک پایلوت را فراگیرد. کوپر وقتی بیدار می‌شود، متوجه مرگ استاد خودش می‌شود که جانش را برای سلامتی کوپر فدا کرده است. استاد وی کنترل تایتان خود را که .B.T نام دارد در اختیار کوپر قرار می‌دهد و از او می‌خواهد که ماموریتی سری را حول قضیه‌ای به نام ARK به اتمام برساند. نقطه قوت داستان حول رابطه دوستانه و فداکارانه کوپر و بی‌تی است. کوپر هنوز خودش را اثبات نکرده است؛ اما بی‌تی بلندپرواز و جاه‌طلب است و از هوش‌مصنوعی Asimovian بهره می‌برد که دستوراتی همچون «محافظت از پایلوت» و «پشتیبانی از عملیات» را به وی مخابره می‌کند. نحوه روابط میان این دو دوست نیز در نوع خود کمی کمدی و خند‌ه‌آور است. کوپر همیشه دشمنان را دست‌کم می‌گیرد و این بی‌تی است که گهگاه او را از خطرات مختلف نجات داده و آگاه می‌کند. اگرچه گاهی اوقات ممکن است کارهای کوپر و بی‌تی برایتان خنده‌دار باشد؛ اما با پایان بازی، تاثیرگذاری رابطه میان این دو دوستِ نه چندان مشابه، برای‌تان مفهوم پیدا خواهد کرد.

3076988-screenshot2016-06-12at10-37-28am

ساختار مراحل بازی کوتاه بوده و بیشتر شبیه سری بازی Call of Duty است. بدین ترتیب که از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌شوید، ماموریتی را انجام می‌دهید و سپس به مرحله بعدی منتقل می‌شوید. تقریبا در هر مرحله‌ای شما آزاد هستید که با مجموعه‌ای از روش‌های متفاوت دشمنان خود را به درک واصل کنید و سپس ماموریت را به اتمام برسانید. قبل از اینکه به یک کمپ مملو از دشمنان مختلف برسید، می‌توانید اصالت سبک اکشن را حفظ کنید و همه را لت‌وپار کنید، یا اینکه با کمک حالت مخفی کاری بازی، بی سروصدا و یک به یک افراد موجود در منطقه را بکشید و یا اصلا بدون کشتن حتی یک نفر، کمپ را دور بزنید و سراغ ماموریت خود بروید. البته مورد سوم بدین معنا نیست که شما می‌توانید بازی را بدون کشتن یک نفر به پایان برسانید؛ اما توانایی این را دارید که کمتر درگیر شوید.

اینکه گیم‌پلی بخش تک‌نفره چنین حالت‌های مختلفی را شامل می‌شود و می‌توانید به سبک‌های مختلف مراحل را پشت سر بگذارید، واقعا رضایت‌بخش است. گذشته از این موضوع، تایتان شما (.B.T) قابلیت‌های متفاوتی دارد که سبب برتری آن در مقابل تایتان‌های دشمنان شما می‌شود.

علاوه بر این‌ها، برخی از موقعیت‌ها و مراحل در بازی Titanfall 2 وجود دارد که در آن شرایط، بازی بیشتر شبیه به یک عنوان معمایی می‌شود تا یک شوتر اول شخص. وجود چنین لحظاتی که در آن بازی‌باز برای چندثانیه به جای استفاده از انگشتان خود از ذهن خود استفاده کند، واقعا حس لذت‌بخشی را ارائه می‌دهد که بهتر است به جای اسپویل کردن آن، اجازه بدهم تا خودتان با این موقعیت‌ها روبرو شوید. در کل هر آنچه از یک بخش تک‌نفره خوب انتظار داشتم، در Titanfall 2 تجربه کردم. تجربه بخش داستانی تا انتهای آن، با معماهایی که مرا مجبور به فکر کردن می‌کرد تا بین سرعت کوپر و قدرت بی‌تی، یک گزینه را انتخاب نمایم، همگی حکایت از یک بخش داستانی کامل و رضایت‌بخش دارد.

در عین حال که بخش داستانی بازی از ساختار غنی و ارزشمندی برخوردار است، بخش چندنفره بازی نیز به جز تغییراتی که لازم بود، فرق زیادی با نسخه اول ندارد و به‌ نوعی می‌توان بخش آنلاین بازی Titanfall 2 را نسخه بهبودیافته Titanfall دانست. استودیو رسپاون هیچ تغییری در فرمول اصلی بخش چندنفره ایجاد نکرده است.

0c10c3d826206e52b214f10651ecc1c5

چیزهایی که در نسخه جدید بازی اضافه شده‌اند، بیشتر مواردی تاکتیکی هستند که می‌توانند سبب بهتر شدن عملکرد و طرز بازیِ گیمرها در میدانِ نبرد شوند. ویژگی‌های محبوبی مثل Temporary Cloaking (نامرئی شدن برای مدتی محدود) هنوز هم وجود دارند و در کنار آن ویژگی‌ جدیدی به نام Sonar Blade اضافه شده است که به کمک آن می‌توانید دشمنان نزدیک به خودتان را حتی از پشت دیوار شناسایی کنید. علاوه بر این، یک قلاب دستی نیز در اختیار دارید که به کمک آن می‌توانید فاصله زیاد خود با تایتان یا پایلوت‌های دیگر را در کمترین زمان طی کنید. همچنین این قلاب را می‌توانید به سمت دشمنان پرتاب کرده و آن‌ها را به سمت خود بکشید، سپس با یک ضربه حسابی، ناکارشان کنید.

از دیگر تغییرات بزرگ بازی، می‌توان به اضافه شدن چند تایتان جدید اضافه کرد که هرکدام سلاح‌ها و ویژگی‌های کاربردی و به‌خصوصی دارند. برای مثال، تایتان اسکورچر (Scorcher) بمب‌های آتش‌زای بزرگی را پرتاب‌ می‌کند که شعله‌های آن تقریبا همه جا را فرا می‌گیرد؛ در حالی که تایتانی مثل یون (Ion) بیشتر سعی در مخفی‌کاری، تله‌گذاری و اسنایپ کردن دشمنانش از فواصل دور دارد. تایتان‌های جدید تاکتیک‌ها و شیوه‌های بازی جدیدی را به این سری اضافه کرده‌اند که در نسخه اول شاهد چنین چیزی نبودیم. شما در بخش داستانی نیز می‌توانید بین این تایتان‌های مختلف سوییچ کنید و قبل از شروع مرحله تایتان خود را تغییر دهید.

حضور بازیکنان متفاوت با سبک‌های بازی مختلف، باعث می‌شود تا بخش چندنفره Titanfall 2 بسیار لذت‌بخش‌تر و قدرتمندتر به نظر برسد. اگر زیاد دوست ندارید با بازیکنان واقعی مبارزه کنید، می‌توانید سراغ حالت بازی Attrition و همچنین ماد جدید Bounty Hunt بروید و ضمن مبارزه با بازیکنان واقعی از حضور دشمنان با هوش مصنوعی نیز برای افزایش امتیاز خود استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که شاید امتیازی که از کشتن یک پایلوت بدست می‌آورید چندین برابرِ امتیازِ به هلاکت رساندنِ یک دشمنِ کامپیوتری باشد. همچنین شما می‌توانید از داخل ساختمان‌ها پشت پنجره کمین کنید و با تیرهای مختصر اما مفید خود تایتان‌های حریف را مورد هدف قرار دهید و گام بلندی در جهت پیروزی تیم‌تان بردارید. همانطور که گفتیم، تنوع در گیم‌پلی Titanfall 2 موج می‌زند. به‌طور کلی بخش چندنفره Titanfall روی همکاری تیمی تاکید زیادی دارد، حتی اگر شما ترجیح دهید که راه و روش خود را پیاده کنید. بازی Titanfall 2 نیز از این قاعده مستثنی نیست و همچنان به این ویژگی خود وفادار مانده است. از دیگر مادهای جالب بازی می‌توان به Last Titan Standing اشاره کرد که در آن بازی با نابودی آخرین تایتان موجود به اتمام می‌رسد. این ماد را می‌توان سمبل همکاری تیمی در Titanfall 2 دانست.

maxresdefault

نقشه‌های بازی Titanfall 2 بزرگتر شده‌اند و سازندگان بیشتر به استفاده از فضاهای باز و وسیع روی آورده‌اند. این موضوع باعث می‌شود تا حضور تایتان‌ها در بازی اهمیت بیشتری پیدا کند. از طرفی منوی پیچیده و گسترده Loadout که در آن تمام تجهیزات خود و تایتان‌ خود را برای جنگ انتخاب می‌کنید، اهمیت بالایی در نحوه اجرای نقشه شما و به‌طور کلی ایده‌تان جهت پیروزی در میدان نبرد دارد.

سیستم پیشرفت سطح در بازی نیز با انبوهی از تجهیزات مربوط به سلاح‌ها و برخی ادوات استتاری در بازی وجود دارد که با توجه به امتیازاتی که در هر بازی (Match) به‌دست می‌آورید، می‌توانید تجهیزات موردنیاز خود را خریداری کنید. هنوز هم سیستم پیشرفت سطح در بازی با رسیدن به انتهای خود، از شما می‌خواهد تا با انتخاب گزینه Regenerate افزایش سطح خود را دوباره از نو شروع کنید. این کار باعث می‌شود تا پوشش‌ها و به‌طور کلی آیتم‌های ویژه و جدیدی برایتان باز شود که شاید هر بازیکنی به آن دسترسی نداشته باشد. البته این موضوع شاید کمی باعث شود تا انگیزه گیمرها برای افزایش سطح‌شان از بین برود. با توجه به اینکه می‌دانند در پایان قرار است چه اتفاقی بیفتد.

تقریبا اکثر بازی‌های شوتر اول شخص دارای بخش‌های تک‌نفره و چندنفره هستند؛ اما این را باور کنید که بازی Titanfall 2 یک عنوان کامل است. یک بخش داستانی عالی و سریع، در کنار اصلاحات و بهبودهایی که در بخش چندنفره بازی صورت گرفته است، باعث می‌شود تا بازی Titanfall 2 برای طرفداران سبک شوتر اول شخص، یک عنوان ارزشمند باشد.

شما مخاطبان عزیز پی سی دی نیوز می‌توانید با مراجعه به لینک زیر، بازی Titanfall 2 را از سایت پی سی دی دانلود نمایید:

pc-d

چنانچه از پلتفرم PC استفاده می‌کنید، می‌توانید با مراجعه به لینک زیر، سی دی کی بازی Titanfall 2 را از سایت اوریجینال کی خریداری نمایید:

titanfall22

منبع: Game Informer

زمانی که نسخه اول Titanfall منتشر شد، بسیاری از بازی‌بازان و منتقدین را به تحسین واداشت. قرار دادن بازیکنان، مقابل همدیگر با یک اکشن سریع و استفاده از تایتان‌های غول‌پیکر برای تنوع بخشیدن به گیم‌پلی ایده خوب و نوآورانه‌ای بود که در کمتر بازی‌های آنلاین و مربوط به آینده دیده می‌شد. مکانیزم کلی بازی Titanfall برای همه هیجان انگیز و لذت‌بخش بود. البته در این میان، نبود یک بخش داستانی تبدیل به اصلی‌ترین نقطه ضعف این عنوان شده بود. حال، بازی Titanfall 2 با اضافه شدن یک بخش داستانی، قرار است این نقص را برطرف کند و باید بگوییم که…

Titanfall

Titanfall - 95%

۹۵%

عالی

نکات مثبت: بخش داستانی خوب - گیم‌پلی بسیار متنوع - نقشه‌های بزرگتر و بهتر - عدم برهم زدن ترکیب اصلی بازی | نکات منفی: عدم تغییر مناسب در سیستم پیشرفت سطح - طراحی نه چندان خوب چهره انسان‌ها

User Rating: 4.53 ( 2 votes)

درباره‌ی مهرداد خیاط محمدی

سردبیر سایت پی سی دی نیوز

مطلب برگزیده

The Surge

تماشا کنید: تریلر جدید بازی The Surge منتشر شد

کمپانی فوکوس‌هوم اینتراکتیو تریلر جدیدی از بازی The Surge منتشر کرده است که اطلاعات زیادی …

7 نظر

  1. ممنون از سایت باحالتون.

  2. سایتتون عالیه ممنونم لایک

  3. سلام ممنون از توضیحات خیلی خوب و کامل شما به سایت ما هم سر بزنید

    https://www.shahab24.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *