خانه / پلتفرم / اکس باکس وان / بررسی بازی Forza Horizon 3 | یک قاره، زیر چرخ‌های خودروی شماست
بازی Forza Horizon 3

بررسی بازی Forza Horizon 3 | یک قاره، زیر چرخ‌های خودروی شماست

اینکه سوار یک جگوار شوید و با آن از بالای تپه به داخل مزرعه ذرت بپرید، بدون آنکه صدمه‌ای به خودروی شما وارد شود، به هر حال خود یکی از علل جذابیت بازی Forza Horizon 3 است. همانند هر بازی جهان‌باز دیگری، دنیای Forza Horizon نیز مملو از آیتم‌ها و مراحل متراکم و متعدد است که دائماً نظر شما را به‌سوی خود جلب می‌کند. جزیره زیبای استرالیا در سواحل اقیانوس آرام نیز از این قاعده مستثنی نیست. در هر مایل از مسیری که برای رسیدن به مقصد موردنظر خود انتخاب کرده‌اید، تعداد زیادی راه‌های فرعی با آیتم‌ها و مراحل جذاب و متنوع وجود دارد که باعث می‌شود احتمالاً قبل از رسیدن به مقصدتان، یک‌ساعتی را سرگرم شوید و در همین مدت سطح خود در بازی و دارایی‌هایتان را افزایش دهید.

استودیو Playground Games نقشه بازی را در قیاس با نسخه‌های قبلی گسترش داده است و به جای نمایشگاه‌ها و گاراژهای جالب نسخه‌های قبل، از جشنواره‌های متنوع موسیقی در بازی استفاده کرده است. فرض کنید در اکثر قسمت‌های بازی جشنواره‌هایی وجود دارند که داخل هرکدام از آن‌ها مملو از رویدادهای متنوع و جالب است. البته شاید ربط دادن ماشین به جشنواره موسیقی کمی قابل‌باور نباشد؛ ولی از یاد نبرید که ترکیب رانندگی با موسیقی یکی از اصول مهم سری بازی Forza Horizon از ابتدای کارش تا به حال بوده است.

برای اینکه طرفداران و دنبال کنندگان بیشتری به دست آورید، کیرا (Keira)، راهنمای شما در بازی، پیشنهاد می‌دهد تا هر از گاهی جشنواره‌های خود را گسترش دهید. انجام این کار باعث می‌شود تا مراحل و رویداد‌های جدید در بازی آزاد شود. در حالی که بخش کمپین نسخه قبلی Forza Horizon مجموعه‌ای از تورنومنت‌های مختلف بود، در این نسخه تأکید و تمرکز بیشتری بر جذب فالوور توسط بازیکنان شده است و البته تورنومنت‌ها نیز همچنان بخشی از بازی هستند. هر منطقه در بازی، می‌توانید نزدیک به ۵۰ مرحله مختلف و متنوع را در خود جای دهد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که در ۴ منطقه بازی چقدر مراحل زیبا و متنوع وجود خواهد داشت.

%d8%b3%d8%b4%d8%b5%d8%ab%d8%b6

در دهه اخیر، اکثر بازی‌های ریسینگ که داستانی هم نقل می‌کرده‌اند، سعی بر این داشتند تا یک راننده کم‌تجربه و بی‌نام و نشان را به شخصی مشهور و پرآوازه بدل سازند تا هم داستان و رقابت‌های بازی جذاب شود و هم طرفداران شخصیت‌ بازی بیشتر شود. حال بخش دوم این نتیجه‌گیری، یعنی کسب طرفدار و دنبال کننده به یکی از ارکان اصلی بازی Forza Horizon 3 بدل شده است. سازندگان با تکامل بخشیدن به موضوع مذکور، نحوه تعاملات شما در بازی، تأثیری مثبت و مستقیم در جمع کردن فالوور خواهد داشت و این تأثیر به معنای واقعی کلمه منطقی و قابل‌قبول است. همانند Forza Motorsport 6، در بازی Forza Horizon 3 نیز شاهد مسابقات دوری (عبور از یک مسیر در چند دور متوالی) یا درصدی (از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر) هستیم و در طی این مسابقات از قابلیت لذت‌بخش Split-Second بی‌بهره نخواهیم بود. قابلیتی که به شما اجازه می‌دهد تا حرکات نمایشی زیبا و دریفت‌های جالبی را اجرا کنید. اول شدن در مسابقات، همانند گذشته هدف اصلی است؛ اما نباید حریفان خود را دست‌کم بگیرید، زیرا بازی به‌قدری حساس است که حتی رقابت برای آخر نشدن هم هیجان و دلهره خاصی در گیمر ایجاد می‌کند.

سیستم جایزه‌ دهی در بازی بسیار جالب و بهتر از نسخه‌های قبلی است و واقعاً بازی‌باز را شوکه می‌کند. در Forza Horizon 3 بی‌سابقه نیست اگر سطح شما افزایش یابد یا یک قابلیت جدید برای خودروی خود آزاد کنید یا جشنواره خود را گسترش دهید و یا اینکه حتی یک خودرو به دست بیاورید. این اتفاقات ممکن است هرلحظه روی دهد. چه پس پایان یک مسابقه قهرمانی یا چه زمانی که در حال حرکت در اتوبان‌ها هستید و البته از به وجود آمدن ترافیک جلوگیری می‌کنید. وقتی یک جز شهرت‌محور به سیستم جایزه‌دهی فرسوده بازی اضافه شود، نتیجه کار چنین شاهکاری از آب در‌می‌آید. نمودار و درخت مهارت بازی و سیستم افزایش سطح نیز همانند نسخه‌های قبلی است.

کافی است تا با یک خودروی خوش‌دست نیم ساعتی را به اجرای دریفت‌های حرفه‌ای بپردازید در پیشرفت قابل‌توجهی در درخت مهارت‌های بازی داشته باشید. سیستم کسب مهارت (درخت مهارت) نسبت به نسخه‌های قبلی با افزایش آیتم‌های سه برابری مواجه شده است و باز کردن هر آیتم باعث می‌شود تا سریع‌تر به آیتم جدید برسید و این روند در نهایت به کسب یک خودرو جدید برای شما می‌انجامد.

3%d9%85%d9%85%d9%85%d9%85%d9%85132046-0008

سری Forza Horizon همواره به آزادی عمل بارزی که در اختیار بازی‌باز قرار می‌دهد، معروف است و بازی Forza Horizon 3 نیز از این قاعده مستثنی نیست و این بدان معناست که شما می‌توانید در عرض ۹۰ ثانیه از منطقه Surfers Paradise به منطقه Byron Bay منتقل شوید. مسافتی که اگر بخواهید به‌طور معمول و از طریق جاده طی کنید، بیش از یک ساعت طول خواهد کشید. مکان‌هایی همانند Kiewa Valley و Twelve Apostles که در واقعیت هم در استرالیا وجود دارند، دنیای شگفت‌انگیز بازی را جذب‌تر کرده‌اند. جنگل‌هایی انبوه و زمین‌های زراعی بزرگ در چرخش زمانی و در شب و روز نمای فوق‌العاده‌ای به جهان بازی می‌دهد. کسانی که مناطق ساحلی ایتالیا و فرانسه را در نسخه قبلی بازی تجربه کرده‌اند، در این نسخه از بازی نیز شاهد سواحلی طولانی و زیبا خواهند بود.

پس از کلرادو و سواحل مدیترانه‌ای که به ترتیب در نسخه‌های اول و دوم، محل وقوع بازی بودند، انتخاب استرالیا به عنوان جهان بازی در نسخه سوم، باعث می‌شود تا امکان فراهم آوردن مسابقات آفرود بیشتر شود. در مسابقات آفرود وقتی از یک پرتگاه می‌پرید، باید حداقل ۴۵ متر جلوتر را هم پیش‌بینی کنید، زیرا لحظه فرونشستن خودرو روی زمین یکی از لحظات حساس و حرفه‌ای طلب در بازی است و عیار یک راننده واقعی را معلوم می‌کند. بازی در بخش آفرود بیش از این که نشان‌دهنده سبک آرکید باشد، نشانگر سبک شبیه‌سازی است؛ زیرا همان حس غیرقابل پیش‌بینی بودن این مسابقات را برای شما تداعی می‌کند.

سیستم Drivatar در سری بازی Forza Horizon سه ساله شد و ثابت کرد که جانشین کاملاً شایسته‌ای برای سیستم Catch-up و Runner-band در هوش مصنوعی بازی است. استفاده از نام‌هایی مشابه بازی‌بازان واقعی و هم‌چنین به ارث بردن رفتارهای رانندگی بازیکنان باعث شده است تا بخش مولتی‌پلیر بازی بسیار بهتر و جذاب‌تر شود. یکی دیگر از موارد تحسین‌برانگیز در بازی گزینه‌های فراوان در بخش چندنفره بازی، آن‌هم بدون حضور دوستانتان است. می‌توانید در تورنومنت‌هایی شرکت کنید و دوستان بعداً در آن‌ها شرکت نمایند یا هوش مصنوعی بازی با به ارث بردن رفتارهایی رانندگی دوستان شما، در بازی همراه شما باشد.

Drivatar به‌قدری بازی را جذاب کرده است گاهی بی‌خیال مادهای آنلاین بازی همچون return of King و Flag Rush (که چیزی شبیه به Capture the flag در بازی‌های اکشن است) می‌شوید. امتحان کردن برخی از این مادها واقعاً ارزش وقت صرف کردن را دارد. بهتر است هر از گاهی از بخش مأموریت‌های بخش کمپین و داستانی بازی دست بکشید برای کمک به خود و دوستانتان هم که شده است، سری به این مادها بزنید.

3132051-00100000000000000000000002

برای یک بازی که موسیقی را یکی از ارکان اصلی خود قرار داده است و تمام مراحل خود را در جشنواره‌های موسیقی گنجانده است، بعید است که از هر سبکی در آن نتوان آهنگی یافت. این نقص در نسخه قبلی وجود داشت؛ اما در این نسخه به خوبی برطرف شده است و بازی Forza Horizon 3 تمامی سلایق را پوشش می‌دهد. در برخی از مراحل می‌توانید آهنگ‌هایی را خودتان و پیش از آغاز مسابقه انتخاب کنید.

Playground Games و Turn 10 با ساخت بازی Forza Horizon 3 توانستند جایگاه این سری بازی را به عنوان یک بازی ریسینگ عامه‌پسند تثبیت نمایند. مسابقات آفرود در نسخه جدید بیشتر به واقعیت نزدیک‌تر شده‌اند و واقعاً هیجان‌انگیز هستند. سیستم جایزه‌دهی در بازی نیز به خوبی بازی‌باز را به گشت‌وگذار در محیط بازی ترغیب می‌کند؛ زیرا گیمر می‌داند که جوایز ارزشمندی انتظارش را می‌کشد. اینکه برند خودتان را در بازی بالا ببرید شاید انگیزه عجیبی برای ادامه بازی باشد؛ اما گیم‌پلی جذاب در این جهان زیبا و شگفت‌انگیز، نشان‌دهنده این است که Playground Games کار ارزشمندی انجام داده است.

منبع:Gamespot

اینکه سوار یک جگوار شوید و با آن از بالای تپه به داخل مزرعه ذرت بپرید، بدون آنکه صدمه‌ای به خودروی شما وارد شود، به هر حال خود یکی از علل جذابیت بازی Forza Horizon 3 است. همانند هر بازی جهان‌باز دیگری، دنیای Forza Horizon نیز مملو از آیتم‌ها و مراحل متراکم و متعدد است که دائماً نظر شما را به‌سوی خود جلب می‌کند. جزیره زیبای استرالیا در سواحل اقیانوس آرام نیز از این قاعده مستثنی نیست. در هر مایل از مسیری که برای رسیدن به مقصد موردنظر خود انتخاب کرده‌اید، تعداد زیادی راه‌های فرعی با آیتم‌ها و مراحل جذاب…

Forza Horizon 3

Forza Horizon 3 - 90%

۹۰%

عالی

نکات مثبت: جهان زیبای بازی - دسترسی‌های گسترده در بخش رانندگی - پیشرفت سیستم جایزه‌دهی - ترکیبی فوق‌العاده از مسابقات آفرود و مسابقات عادی در بازی | نکات منفی: برخی ایرادات جزئی در سرورهای بازی - روایت داستانی نه‌چندان جالب

User Rating: 3.3 ( 3 votes)

درباره‌ی مهرداد خیاط محمدی

سردبیر سایت پی سی دی نیوز

مطلب برگزیده

The Surge

تماشا کنید: تریلر جدید بازی The Surge منتشر شد

کمپانی فوکوس‌هوم اینتراکتیو تریلر جدیدی از بازی The Surge منتشر کرده است که اطلاعات زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *