خانه / پلتفرم / اکس باکس وان / بررسی بازی Dishonored 2 | مرموزتر، هوشمندانه‌تر و جذاب‌تر
بازی Dishonored 2

بررسی بازی Dishonored 2 | مرموزتر، هوشمندانه‌تر و جذاب‌تر

هر زمانی که بازی به من فرصت می‌داد تا از میان دو سبک مخفی‌کاری و اکشن یکی را برای انجام ماموریت‌های خود برگزینم، انتخاب من مخفی‌کاری بود. چون واقعا عاشق لحظات حساس و پراسترسی هستم که پشت یک نگهبان حرکت کنم و در زمان معین، طوری به مقصد برسم که هیچکس متوجه حضورم نباشد. بازی Dishonored 2 تمام ابزارهای لازم جهت تجربه یک عنوان ناب در این ژانر را برایتان فراهم آورده است. از پنهان کردن اجساد بگیرید، تا دید زدن از سوراخ کلیدِ دربها و کشتن بی سر و صدای نگهبانان. در کنار این، بازی پتانسیل بالایی در ایجاد هرج و مرج و آشفتگی‌های خنده‌دار دارد.

شما می‌توانید دشمنان خود را فریب‌ دهید و آن‌ها را به مکان‌های پنهان و مخفی بکشانید و کارشان را تمام کنید یا بی سر و صدا از صخره‌های کنار دریا به پایین پرتاب‌شان کنید؛ اما گاهی اوقات هم محاسبات شما اشتباه از آب درمی‌آید و خودتان قربانی می‌شوید. حال چطور است همان مرحله را به شکلی دیگر طی کنیم؟ این‌بار اولین نگهبان را با یک شلیک دقیق از بین ببرید و با انداختن یک نارنجک، چهار دشمن دیگر را نیز یک‌جا خرد و خاک‌شیر کنید. بله، گیم‌پلی بازی تا این حد دست شما را باز می‌گذارد. مثل اینکه یک جعبه بزرگ اسباب‌بازی روبروی شما قرار گرفته است. بازی شما را به استفاده از خلاقیت در گیم‌پلی ترغیب می‌کند.

5

این چیزی است که در نسخه اول نیز شاهد آن بودیم و اکنون می‌دانیم که نسخه دوم بازی نیز همان ساختار و فرمول کلی را حفظ کرده است. به جز قتل، راه‌های زیادی برای عبور از سد دشمنان وجود دارد. شما می‌توانید به کمک برخی سموم گیج‌کننده یا حتی دفع کردن ضربات دشمن، آنان را برای مدت کوتاهی دچار سرگیجه کنید و سپس کارشان را تمام کنید. سلاح‌ها و گجت‌های جدیدی در اختیار بازی‌باز قرار گرفته است. برای مثال تیرهای جدیدی برای کمان خود در اختیار دارید که دشمنان را کور می‌کند یا با انتقال مواد شیمیایی به بدن آن‌ها، سبب دیوانگی و دویدن آن‌ها به این طرف و آن‌طرف می‌شود. علاوه بر این، در بازی Dishonored 2 راه‌های جدیدی برای ارتقای سلاح‌ها وجود دارد. بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که کلت کمریِ ساده شما، در اواسط بازی به یک سلاح نیمه اتوماتیک با قابلیت پرتاب تیرهای انفجاری تبدیل شود.

احتمالا اگر اخبار بازی را دنبال کرده باشید، می‌دانید که بازی Dishonored 2 دو شخصیت متفاوت را برای شروع داستان در اختیارتان قرار می‌دهد. شخصیت اول همان کوروو (Corvo) است که در نسخه قبلی نیز در نقش وی به انجام بازی پرداختیم. کوروو هنوز هم قابلیت‌های ابرانسانی خود را دارد. مثل متوقف کردن زمان و فرستادن موش‌های گوشتخوار به سوی نگهبانان؛ اما شخصیت دوم بازی، یعنی خانم امیلی کالدوین (Emily Kaldwin) سلاح‌های جذاب‌تری را در اختیار شما قرار خواهد داد که برجسته‌ترینِ آن‌ها را می‌توان قابلیت Domino نامید. به کمک این قدرت، می‌توانید تعدادی از دشمنان را انتخاب کنید و سپس کافیست به یکی از آن‌ها یک مشت بزنید تا این مشت به ترتیب به تمام آن‌ها اثر کنید. پس اگر یکی از آن‌ها را بکشید، بقیه نیز خواهند مرد. همچنین، امیلی می‌تواند دشمنان خود را هیپنوتیزم کند و در چشم آنان به کمک قابلیت Shadow Walk همچون یک سایه عبور کند. علاوه بر این، Far Reach نیز از جمله مهم‌ترین قابلیت‌ها در انتقال از مکانی به مکان دیگر است که هم کوروو و هم امیلی به آن دسترسی دارند. ترکیب چنین سلاح‌های مهلک و متنوعی با دشمنان مختلف و همچنین ربات‌های جان‌سخت، باعث می‌شود تا دائما به روش آزمون و خطا از سلاح‌ها و توانایی‌های خود استفاده کنید. مطمئن باشید که تمامی این قابلیت‌ها کاربردی هستند و حتما بارها از آن استفاده خواهید کرد.

6

چیزی که باعث می‌شود رویارویی با دشمنان جذاب‌تر شود، هوش مصنوعی بالای آنان است که باعث می‌شوند تمامی توان خود را برای نابودی آنان به کار گیرید. آن‌ها ضربات شما را دفع می‌کنند، جاخالی می‌دهند، نه فقط از روبرو بلکه از جناحین نیز به شما حمله‌ور می‌شوند و حتی به سوی شما سنگ پرتاب می‌کنند تا تعادل خود را از دست بدهید. علاوه بر این، دشمنان معمولا منتظر نمی‌مانند تا شما به آنان حمله کنید و حمله شما را دفاع کنند بلکه دائما به سوی شما حرکت می‌کنند و واقعا بازی‌باز را در شرایط سخت و نفس‌گیری قرار می‌دهند که در چنین لحظاتی دفع حملات آنان و کشتن‌شان با یک ضربه، بهترین روش برای رهایی از منجلاب است. شما حتی اگر از توانایی‌های ابرانسانی خود صرف‌نظر کنید، بازی Dishonored 2 به اندازه کافی سلاح‌ و روش‌های مختلف برای درگیریِ رو در رو در اختیارتان می‌گذارد تا اینکه از این‌گونه مبارزات هم لذت کافی را ببرید.

3

اگر بخواهید بازی را بی سر و صدا و با المان‌های مخفی‌کاری به اتمام برسانید، باز هم با هوش مصنوعی بالای دشمنان، این‌بار به نحوی دیگر روبرو خواهید شد. در اکثر بازی‌هایی که علایمی از سبک مخفی‌کاری در آن مشاهده می‌شود، شاهد این هستیم که دشمنان یک مسیر از پیش طراحی شده را طی می‌کنند، وقتی صدایی آن‌ها را جذب کند، کمی مشکوک می‌شوند و اگر چیزی دستگیرشان نشد، دوباره به مسیر قبلی خود بازمی‌گردند؛ اما در بازی Dishonored 2 این‌گونه نیست. اینجا دشمنان همه چیز را به یاد می‌آورد. بسیاری از چیزهایی که در یک بازی عادی ممکن است اهمیتی نداشته باشند، اینجا باعث جلب‌توجه نگهبانان می‌شوند و اگر توجه آنان به چیزی جلب شود، سریعا خود را به محل می‌رسانند و دیگر به این راحتی به حالت قبلی خود برنمی‌گردند. به طور کلی اینطور نیست که به راحتی دشمنان خود را در خفا به هلاکت برسانید و سپس به سرعت از محل متواری شوید.

اگرچه با یک بازی چالش برانگیز روبرو هستیم؛ اما این چالش با قدرتمند شدن شما، کمرنگ‌تر می‌شود. در واقعا ما رفته رفته منتظر این هستیم که با دشمنان بیشتر و قوی‌تری روبرو شویم؛ اما حقیقت جز این است. دشمنان جدید و متفاوت فقط در برخی از مناطق و نواحی شهر وجود دارند. وقتی به اواخر بازی نزدیک می‌شوید، واقعا حس می‌کنید دیگر هیچکس توان رویارویی با شما را ندارد، زیرا چالش‌های بازی در سطح اولیه خود باقی مانده است؛ در حالی که سطح شما بسیار فراتر رفته است. اگر به کسب مهارت‌های بیشتر و استفاده از راه‌های خلاقیت‌‌آمیز علاقه دارید، بهتر است سراغ سر و کله زدن با ربات‌های موجود در بازی بروید. کار سازندگان Dishonored 2 در طراحی گیم‌پلی بازی و افزوده المان‌های فراوان به این بخش، واقعا ستودنی است؛ اما عدم افزایش میزان سختی بازی، با نزدیک شدن به اواخر آن، واقعا غیرقابل گذشت است.

2

داستان بازی در حدی نیست که شما را خارج از محیط آن درگیر خود کند. در نسخه اول، داستان بازی با به قدرت رسیدن عده‌ای آغاز می‌شود که خون بی‌گناهان ریخته‌اند و این جرقه کافی است تا عطش انتقام در کاراکتر کوروو به اوج خود برسد. داستان نسخه دوم نیز اساسا شبیه به همان است؛ اما این‌بار عجیب‌تر، مرموزتر و مخوف‌تر از قبل. شما هنوز هم در شهر می‌چرخید و عده‌ای را به قتل می‌رسانید و تحمل همه این سختی‌ها و چالش‌ها برپایه یک صحنه‌ سینمایی جالب است که در ابتدای بازی به نمایش در می‌آید. در کل خط داستانی بازی در سطح خوبی قرار دارد؛ اما خروجی و آن چیزی که از داستان می‌بینیم، زرق و برق چندانی ندارد. خلاف آنچه در گیم‌پلی شاهد بودیم، داستان بازی شما را با انبوهی از شخصیت‌ها و تفسیرهای مختلف بمباران می‌کند. شخصیت شما که هیچ نقطه تاریک و مرموزی در خود ندارد و به وضوح اهداف و تفکرات افراد مقابل خود را روایت می‌کند. بیشتر شبیه این است که دارید به یک داستان مصور گوش می‌دهید تا اینکه در یک خط داستانی درگیرکننده شرکت داشته باشید.

دنیای بازی Dishonored 2 به لطف ساختار مبهم، ظریف و زیبای خود که از هر خشت و گِل آن، تاریخی غنی می‌چکد، هنوز هم جذاب و حیرت‌انگیز است. کاراکترهایی که با آن‌ها روبرو می‌شوید، هر کدام طراحی جالب و متفاوتی دارند. محیط‌های بازی نیز کاملا زنده و مملو از جزئیات هستند. جهانِ بازی در Dishonored 2 نسبت به نسخه قبلی بسیار بزرگتر و باورپذیرتر است. مراحل فرعی موجود در بازی نیز به خوبی از پتانسیل این نقشه و محیط جذاب استفاده کرده است. در طی این مراحل، ماموریت‌های جالبی را از کشف اسرار و داستان‌های گذشته گرفته تا پیدا کردن راهی کاملا هوشمندانه برای ورود به یک فروشگاه فوق‌العاده امن و حفاظت شده، بر دوش میگیرید. پیدا کردن علامت‌ها و اشیای مخفی نیز از دیگر موارد موجود در بازی است که می‌تواند به اندازه خودِ بخش داستانی یا حتی بیشتر از آن شما را سرگرم کند. برخی اوقات این نشان‌ها کاملا مشخص هستند، گاهی هوشمندانه جاسازی شده‌اند و گاهی هم پیدا کردنشان به قدری سخت است که شاید وسط کار بیخیالش شوید؛ اما به هر حال برای پیشرفت سطح و دستیابی به توانایی‌های مختلف، به پیدا کردن این نشان‌های مخفی، نیازمندید.

مراحل اصلی بازی غالبا شما را با المان‌های مختلفی از گیم‌پلی روبرو می‌کند. برای مثال، یکی از مراحل اصلی که در اواخر بازی با آن روبرو خواهید شد و احتمالا یکی از به‌یاد ماندنی‌ترین مراحل در کل بازی‌های ویدیویی است، همانند یک مکعب روبیک، ذهن شما را آشفته و درگیر خواهد کرد. این مرحله در برج ساعتِ موجود در بازی جریان دارد.

1

اگر از قدرت‌ها و توانایی‌های خود عاقلانه و خلاقانه استفاده کنید، همه چیز تحت کنترل خواهد بود. واقعا حس فوق‌العاده‌ای به شما منتقل می‌شود، وقتی می‌دانید که دشمنان‌تان به قدری باهوش و قوی هستند که بتوانند شما را در کسری از ثانیه نابود کنند. شاید بازی Dishonored 2 رفته رفته سخت و چالشی بودنِ خود را از دست بدهد؛ اما ابزارهایی که در گیم‌پلی در اختیار شما می‌گذارد واقعا تجربه بازی را لذت بخش می‌کند. در کنار این، وجود دو شخصیت متفاوت که هر کدام ویژگی‌های جالب و متفاوتی دارند، باعث می‌شود تا داستان بازی ارزش تکرار بالایی داشته باشد. شما پس از پایان بازی، نمی‌توانید دوباره بازی را با تمام چیزهایی که به دست آورده بودید، از نو شروع کنید؛ اما این فرصت را دارید که سیوهای قدیمی خود را لود کنید و مراحل گذشته را با روشی دیگر به اتمام برسانید یا اصلا شخصیت دیگری را انتخاب کنید و همه چیز را از صفر شروع کنید.

شما مخاطبان عزیز می‌توانید نسخه‌های PC و PS4 بازی Dishonored 2 را از لینک‌های زیر دانلود نمایید:

                          ps4-d-dis                    

همچنین، چنانچه از پلتفرم PC استفاده می کنید، می توانید سی دی کی این بازی را از طریق این لینک و از سایت اوریجینال کی تهیه فرمایید.

منبع: Gamespot
هر زمانی که بازی به من فرصت می‌داد تا از میان دو سبک مخفی‌کاری و اکشن یکی را برای انجام ماموریت‌های خود برگزینم، انتخاب من مخفی‌کاری بود. چون واقعا عاشق لحظات حساس و پراسترسی هستم که پشت یک نگهبان حرکت کنم و در زمان معین، طوری به مقصد برسم که هیچکس متوجه حضورم نباشد. بازی Dishonored 2 تمام ابزارهای لازم جهت تجربه یک عنوان ناب در این ژانر را برایتان فراهم آورده است. از پنهان کردن اجساد بگیرید، تا دید زدن از سوراخ کلیدِ دربها و کشتن بی سر و صدای نگهبانان. در کنار این، بازی پتانسیل بالایی در ایجاد…

Dishonored 2

Dishonored 2 - 80%

۸۰%

خوب

نکات مثبت: ترکیب فوق‌العاده سلاح‌ها و قابلیت‌های هوشمندانه و خلاقانه که به شکل‌های مختلفی قابل استفاده هستند – مراحل جذاب و ماندگار – دنیای بزرگ، پرجزئیات و باورپذیر – مراحل فرعیِ غنی و خلاقانه | نکات منفی: رفته رفته بازی سخت و چالشی بودنِ خود را از دست می‌دهد و هیچ جیز جلودار بازی‌باز نیست – داستان قابل پیش‌بینی با انبوهی از شخصیت‌ها و تفاسیر که چندان درگیرکننده نیست – گاهی پیداکردن اشیای مخفی آنقدر سخت است که ما را از ادامه تلاش برای یافتن آن منصرف می‌کند

User Rating: 5 ( 1 votes)

درباره‌ی مهرداد خیاط محمدی

سردبیر سایت پی سی دی نیوز

مطلب برگزیده

The Surge

تماشا کنید: تریلر جدید بازی The Surge منتشر شد

کمپانی فوکوس‌هوم اینتراکتیو تریلر جدیدی از بازی The Surge منتشر کرده است که اطلاعات زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *